12 nieprofesjonalnych zachowań, których musisz unikać w pracy

Uważasz się za wzorowego pracownika? Jesteś w błędzie, jeżeli zdarza Ci się zachowywać w któryś z opisanych poniżej sposobów. Poznaj 12 nieprofesjonalnych zachowań, których musisz unikać w pracy:

1. Używasz emotikon

Powstrzymaj się od używania emoji w korespondencji z szefostwem. Dotyczy to nawet sytuacji, w której to szef pierwszy wyśle Ci uśmiechniętą buźkę lub uniesiony do góry kciuk. Podczas wymieniania wiadomości tekstowych łatwo jest być źle zrozumianym lub kliknąć niewłaściwą emotikonkę. W każdej pracy relacje szef-pracownicy są różne. Potrzebujesz czasu, żeby wyczuć panującą atmosferę i wiedzieć na co możesz sobie pozwolić. Lepiej powstrzymać się od używania emotikon, bo ludzie podświadomie uznają Cię za niekompetentnego.

2. Często stosujesz wymówki

Jeżeli popełnisz błąd, po prostu się do niego przyznaj. Nikt nie lubi osób, które są niedbałe. A jeszcze bardziej takich, które na okrągło wynajdują powody, dlaczego nie mogły czegoś zrobić lub zrobiły to źle. Każdy popełnia błędy, więc jeśli zrobiłeś coś nie tak, po prostu przyznaj się do tego i działaj dalej.

3. Twoje biurko jest puste

Najbezpieczniej rozgraniczyć życie prywatne od zawodowego, lecz nie musisz tego robić całkowicie. W rzeczywistości zasiadanie za pustym biurkiem jest źle widziane. Brak osobistych przedmiotów, takich jak zdjęcie w ramce, notes, ulubiony długopis, czy kubek, jest odbierane jako brak zaangażowania w pracę, bezbarwność. W pracy spędzasz dużo czasu, więc naturalne jest aranżowanie przestrzeni tak, żeby pracowało się bardziej komfortowo. Biurko i najbliższe otoczenie pracownika wiele o nim mówi. Pokazanie w ten sposób swojej osobowości jest jak najbardziej na miejscu.

4. Niedbale się ubierasz

Mimo, że sztywne reguły dress code’u uległy rozluźnieniu, nadal panują standardy, które są po prostu nienaruszalne. W wielu biurach T-shirty i jeansy zastępują garnitur. Zmierzamy w stronę stroju business casual. Jednak zbyt duży luz w kwestii doboru ubioru może mieć katastrofalne skutki. Oto przykłady nieprofesjonalnych strojów, których musisz za wszelką cenę unikać: klapki, topy bez pleców, dresy, ubrania za duże lub za małe, cienkie legginsy, buty do biegania.

5. Nie malujesz się

Oczywiście nikt nie wymaga pełnego makijażu i fryzury prosto z salonu. Przesadny make-up jest tak samo zły, jak jego brak. Jeśli poważnie podchodzisz do swojej prezencji, tym samym poważnie podchodzisz do swojej pracy. Dyskretny makijaż i starannie ułożone włosy są jak najbardziej na plus i wystarczą, żeby wyglądać profesjonalnie. Zaniedbywanie wyglądu może być odbierane jako brak motywacji i zaangażowania. Co więcej, badania dowodzą, że zadbani ludzie częściej odnoszą sukcesy.

6. Spóźniasz się

Każdemu choć raz w życiu przytrafiło się spóźnienie do pracy. Powodem może być samochód, który nagle się zepsuł lub autobus, który uciekł. Spóźnienie jest czasem wręcz nieuniknione – nawet w przypadku punktualnych osób. Jeżeli jednak spóźnianie się przerodzi się w nawyk, na pewno zostanie to zauważone. Osoba, która regularnie się spóźnia, szybko zostaje zapamiętana. Chyba nie chcesz, żeby przylgnęła do Ciebie łatka „spóźnialski”?

7. Wychodzisz z pracy przed czasem

Jeśli zdarzy Ci się raz czy dwa wyjść z pracy przed czasem, nie jest to żaden problem. Jeśli jednak zaczniesz tak postępować regularnie, nie spotka się to z aprobatą współpracowników i szefostwa. Nawet jeśli przychodzisz do pracy wcześniej, to nagminne wychodzenie przed czasem jest odbierane jako brak zaangażowania w pracę. Wyjątkiem jest konieczność wychodzenia wcześniej w konkretny dzień, żeby na przykład odebrać dziecko z przedszkola. Musisz jednak ustalić to wcześniej z przełożonym.

8. Wolno odpowiadasz na maile

Odpisywanie na tony maili służbowych po godzinach jest irytujące, lecz może pozytywnie wpłynąć na Twoją karierę. Jeśli chcesz, aby Cię postrzegano jako osobę komunikatywną, zaangażowaną i odpowiedzialną, odpowiadaj na maile najszybciej jak się da. Nawet w weekendy. Jeżeli długo nie odpisujesz na wiadomości, Twoi współpracownicy i szefostwo mogą uznać, że masz za dużo na głowie i jesteś przytłoczony zadaniami. Oczywiście nie musisz być przywiązany do służbowego laptopa. W dobie smartfonów odpisanie na maila jest proste i zajmuje niewiele czasu.

9. Prowadzisz prywatne rozmowy

Ważne prywatne połączenie, które musisz odebrać, to sytuacja, która dotyczy każdego. Jeśli jednak codziennie rozmawiasz z przyjaciółką na wszelkie możliwe tematy, zamiast wykonywać swoje obowiązki, jest to bardzo nieprofesjonalne. Przeszkadzasz też swoim współpracownikom. Również SMSowanie i przeglądanie mediów społecznościowych świadczą o Twoim braku zaangażowania w pracę. Unikaj tego za wszelką cenę. Nie będzie łatwo się wytłumaczyć, gdy szef przyłapie Cię na plotkowaniu przez telefon. Rozmowy prywatne zostaw na czas po pracy.

10. Plotkujesz

Nikt nie lubi plotkarzy i osób negatywnie wypowiadających się o innych, zwłaszcza w pracy. Nigdy nie wiesz, kto usłyszy Twoją rozmowę w pokoju socjalnym. Nie możesz mieć również pewności, że osoba, z którą rozmawiasz, nie przekaże Twoich słów dalej. Osoba, która zyska miano plotkarza, jest często wykluczana z towarzystwa. Jeśli więc nie masz nic pozytywnego do powiedzenia, najlepiej nie mów nic.

11. Głośno jesz

Ten nawyk jest nie tylko odpychający, ale przede wszystkim świadczy o braku kultury. Twoi współpracownicy chcą w spokoju wykonywać swoje obowiązki, a nie wsłuchiwać się w odgłosy mlaskania i siorbania. Jeżeli nie umiesz jeść cicho i przeżuwać z zamkniętymi ustami, nie jedz przy biurku. Skorzystaj z pokoju socjalnego lub wyskocz do pobliskiej restauracji. Jeżeli nie masz wyjścia i musisz spożywać posiłki przy biurku, staraj się robić to jak najciszej. Nigdy nie przynoś jedzenia wydzielającego silną woń, na przykład ryby lub dań zawierających czosnek.

12. Przypisujesz sobie wszystkie zasługi

Jeżeli zadanie zostało wykonane od początku do końca tylko przez Ciebie, wszystkie pochwały są Twoje. Jeśli jednak pracowałeś w grupie, to nieustanne przechwałki i zgarnianie dla siebie wszystkich zasług jest zwyczajnie niesprawiedliwe i niekoleżeńskie. Nikt nie lubi zarozumiałych osób. Zamiast „ja” mów „my”. Wymień wszystkie osoby, które współpracowały z Tobą przy projekcie, nawet jeśli Twój wkład pracy był największy.

Na pewno znalazłeś u siebie minimum jedno z wyżej wymienionych zachowań. Co więcej, nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że może ono być postrzegane jako brak profesjonalizmu. Teraz już wiesz jak poprawić swój wizerunek. Powstrzymaj się od tych 12 zachowań, a Twój profesjonalizm w miejscu pracy na pewno na tym zyska.