12 ciekawostek o Dniu Matki

1. Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie – chociaż są różne wersje tego święta i obchodzony jest w różne dni, Dzień Matki jest czczony na całym świecie.

2. Dzień Matki to święto ruchome w USA, ale stałe w Polsce – w Ameryce obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W Polsce zawsze 26 maja.

3. W Dzień Matki w USA wykonuje się więcej telefonów niż w jakikolwiek inny dzień w roku – około 122 milionów telefonów w USA jest wykonywanych w drugą niedzielę maja.

4. Około 1/4 wszystkich kwiatów sprzedawanych w ciągu roku przypada na Dzień Matki – po święcie Bożego Narodzenia i Chanuka jest to trzeci dzień w roku w którym sprzedaje się najwięcej kwiatów.

5. Obchody matek i macierzyństwa sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian – obchodzili oni święta ku czci bogiń matek Rhea i Kybele.

6. Dzień Matki to najbardziej pracowity dzień w roku dla restauracji – według National Restaurant Association około 87 milionów ludzi planuje wyjście do restauracji na Dzień Matki.

7. Historia amerykańskiego Dnia Matki zaczyna się od rozjemczyni Ann Jarvis – podczas wojny secesyjnej i po niej Ann Jarvis promowała przyjaźń i wspólnotę między matkami po obu stronach. W 1868 roku założyła komitet, który ustanowił prototyp dzisiejszego święta: „Dzień Przyjaźni Matki”.

8. Pierwszy Dzień Matki obchodzony był w 1908 roku – córka Ann kontynuowała pracę matki tworząc pierwszy oficjalny Dzień Matki obchodzony w drugą niedzielę maja.

9. Woodrow Wilson podpisał Dzień Matki w 1914 roku – po tym, jak Anna Reevis Jarvis utworzyła Międzynarodowe Stowarzyszenie Dnia Matki z dniem obchodów przypadającym na drugą niedzielę maja, Woodrow Wilson zalegalizował obchody jako święto ogólnokrajowe.

10. Najpopularniejszym prezentem na Dzień Matki jest kartka okolicznościowa – każdego Dnia Matki wysyłanych jest około 152 miliony kartek z tego dnia.

11. Goździki – są popularnym i oficjalnym kwiatem Dnia Matki. Stało się to również za sprawą Anny Reevis Jarvis, której matki ulubionym kwiatem były goździki. Czerwone oferowane są matkom żyjącym, a białe kładzione na grobach tych, które odeszły.

12. W niektórych krajach nadal obchodzone są starożytne święta ku czci matek – w Indiach świętowany jest dzień bogini Durga. Festiwal trwa dziesięć dni i odbywa się w okolicach września lub października. W Wielkiej Brytanii obowiązuje Niedziela Matki, która sięga XVI wieku i obchodzona jest w czwartą niedzielę po Wielkim Poście.

Innym prekursorem Dnia Matki była abolicjonistka i sufrażystka Julia Ward Howe – w 1870 roku Howe napisała „Proklamację na Dzień Matki”, wezwanie do działania, które wzywa matki do zjednoczenia się w promowaniu pokoju na świecie. W 1873 roku Howe prowadziła kampanię na rzecz obchodów „Dnia Pokoju Matki”, obchodzonego każdego 2 czerwca.

Kobiety, które zmieniły świat na lepszy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię