Dwanaście sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie tej zimy

Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. Liście zmieniające barwy, jesienne spacery, czas refleksji po intensywnym lecie, grzane wino oraz słoneczna i rześka pogoda. To niesie ze sobą jesień.

 

Niestety okres jesieni za oknem oznacza zbliżającą się zimę. A zima to nie tylko niskie temperatury powietrza. To również wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto już teraz pomyśleć jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w tegorocznym sezonie jesienno-zimowym. Wprowadzając poniższe wskazówki w życie wasze zużycie energii powinno się stanowczo obniżyć a co za tym idzie i wydatki za ogrzewanie.

1. Termostat.

Po pierwsze, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, wymień stary termostat na programowalny. Programowalny termostat może pomóc Ci zaoszczędzić 10-20% na rachunkach za energię przez cały rok. Również może zaoszczędzić dodatkowe 3 procent na rachunku za ogrzewanie jeśli obniżysz ustawienie termostatu tylko o jeden stopień. Zaprogramuj ogrzewanie tak, aby włączało się tuż przed twoim przebudzeniem i powrotem do domu z pracy. Pamiętaj, że śpi się lepiej w niższych temperaturach.

 

2. Uszczelnij komin, gdy nie jest używany.

Pozostawienie otwartego kanału kominowego, gdy nie jest używany, jest tym samym, co otwarcie okna na kilka cali.

3. Sprawdź otwór wentylacyjny suszarki.

Upewnij się, że odpowietrznik suszarki, znajdujący się na zewnątrz na ścianie domu, zamyka się prawidłowo.

 

4. Użyj wentylatorów sufitowych do cyrkulacji powietrza.

Ustaw wentylator na niskim poziomie, aby cyrkulować powietrze w górę w kierunku sufitu. To zmusi cieplejsze powietrze, które unosi się i zostaje uwięzione przy suficie w dół, pozostawiając dom w cieple. Pamiętaj, że wentylatory sufitowe powinny obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara podczas zimowych miesięcy.

 

5. Utrzymuj otwory wentylacyjne i grzejniki w czystości.

Upewnij się, że otwory wentylacyjne nie są zablokowane przez dywany lub meble lub że nie masz żadnych dużych przedmiotów ustawionych przed grzejnikiem. Dzięki temu powietrze będzie swobodnie przepływać. Kurz jest nie tylko alergenem, ale także doskonałym izolatorem. Często usuwaj nagromadzony kurz z grzejników i otworów wentylacyjnych listw przypodłogowych. Pozwala to na swobodny przepływ powietrza do pomieszczeń i promuje równe promieniowanie cieplne.

 

6. Sprawdź szczelność okien.

Około 10–25% utraty ciepła w domu można przypisać oknom. Otwórz zasłony w oknach wychodzących na południe w ciągu dnia, aby ciepło słoneczne mogło dostać się do twojego domu i go ogrzać. Trzymaj zasłony i rolety zamknięte w nocy, a gdy słońce nie świeci na nie, aby zaizolować dom i zatrzymać ciepło w środku. Uszczelnij okna samoprzylepnymi uszczelkami lub folią.

7. Uszczelnij drzwi.

Warto wydać parę dolarów na uszczelki do drzwi. Zablokują one najmniejszy przeciąg i zapewnią ciepło w domu.

 

8. Wymień filtry powietrza.

Filtry umożliwiają lepszy przepływ powietrza przez system grzewczy, umożliwiając łatwiejszy przepływ gorącego powietrza przez otwory wentylacyjne do pomieszczeń. Zmniejszysz również obciążenie swojego pieca, co może przedłużyć jego żywotność. Pamiętaj, że filtr powietrza należy wymieniać co miesiąc lub gdy jest brudny.

 

9. Uszczelnij nieszczelności w swoim domu.

Najczęstsze obszary, w których można znaleźć wycieki, to wokół drzwi, okien, w pobliżu poddasza, gdzie przewody i kable wchodzą do domu oraz wokół gniazdek elektrycznych. Uszczelnij szczeliny wokół rur, drutów, otworów wentylacyjnych lub innych otworów za pomocą uszczelnienia lub izolacji pogodowej.

 

10. Utylizuj ciepło, które wytwarzasz.

Po kąpieli czy prysznicu pozostaw drzwi do łazienki szeroko otwarte, aby ciepło rozeszło się po całym mieszkaniu. Zrób to samo z drzwiami piekarnika po użyciu go.

 

11. Dodaj izolację do swojego domu.

Izolacja pomaga utrzymać gorące powietrze wewnątrz i zimne powietrze na zewnątrz. Może to nie tylko zaoszczędzić ci na co miesięcznych wydaniach za ogrzewanie, ale może również stanowić odliczenie podatku od nieruchomości, które zapewni jeszcze lepszy zwrot z inwestycji! Jeśli sufit w twojej piwnicy jest jeszcze nie ocieplony zrób to jak najszybciej.

 

12. Zainwestuj w nawilżacze.

Zastosowanie nawilżacza może obniżyć koszty ogrzewania, ponieważ wilgotne powietrze lepiej zatrzymuje ciepło niż suche powietrze. Korzystanie z nawilżacza ma również inne zalety: zmniejsza elektryczność statyczną, ułatwia oddychanie i nawilża skórę.

Domowy dyfuzor zapachowy. Jak go zrobić?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię