16 interesujących faktów na temat raf koralowych

Rafy koralowe są jednym z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na naszej planecie. Każda składa się z tysięcy organizmów zwanych polipami koralowymi utrzymywanych razem przez węglan wapnia. Większość raf koralowych zbudowana jest z koralowców kamiennych, których polipy grupują się w grupy.

Rafy koralowe przyciągają wiele roślin i zwierząt, w tym ogromną różnorodność jaskrawo ubarwionych ryb tropikalnych. Ten podwodny ekosystem jest nie tylko niezwykle piękny, ale ma również kluczowe znaczenie dla przetrwania życia na Ziemi.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration wartość ekonomiczna netto jaką przynoszą światowe rafy koralowe wynosi dziesiątki miliardów dolarów.

Rafy koralowe chronią wybrzeża przed burzami i erozją, zapewniają miejsca pracy dla lokalnych społeczności i oferują możliwości rekreacji. Są także źródłem pożywienia i nowych leków. Ponad pół miliarda ludzi jest uzależnionych od raf, jeśli chodzi o żywność, dochody i ochronę. Wędkowanie, nurkowanie i snorkeling na rafach i w ich pobliżu przynoszą lokalnym firmom miliony dolarów.

Oto 16 interesujących faktów na temat raf koralowych:

1. Rafy koralowe chronią dziką przyrodę

Rafy „barierowe” otrzymały swoją nazwę, ponieważ chronią płytkie, ciepłe wody przed otwartym morzem. Ta ochrona tworzy ważne siedlisko dla wielu gatunków tropikalnych ryb i rzadkich roślin.

2. Istnieją trzy różne rodzaje raf koralowych

Rafy koralowe dzielą się na rafy obrzeżowe, rafy barierowe i atole. Rafy obrzeżowe znajdują się blisko brzegu, podczas gdy rafy barierowe leżą dalej w morzu. Atole to pierścienie koralowe, które tworzą chronione laguny i zwykle znajdują się na środku morza. Rafy obrzeżowe są najczęstszym rodzajem raf.

3. Koral potrzebuje światła słonecznego, aby rosnąć

Koralowce potrzebują światła słonecznego, aby rosnąć, dlatego dobrze rozwijają się w płytkiej wodzie. Rozwijają się na głębokości do 45 stóp. Preferują morza tropikalne, ponieważ woda morska jest cieplejsza i czystsza.

4. Ogromnego rozmiaru rafy mają tysiące lat

Wielka Rafa Koralowa w Australii ma od 5000 do 10 000 lat. Z biegiem czasu Wielka Rafa Koralowa rozrosła się do 900 mniejszych raf i obejmuje 2600 mil przez 500 wysp.

5. Rafy koralowe sprawiają, że dno morskie jest bardziej stabilne

Rafy koralowe poprawiają integralność strukturalną dna morskiego gdyż sprzyjają wzrostowi traw morskich i innych roślin. Im więcej roślin na dnie morskim, tym lepiej trzymają się razem. Lepsza struktura dna morskiego zmniejsza wpływ burz i przypływów na dno zapobiegając erozji linii brzegowej.

6. Rafy koralowe oczyszczają wodę

Rafy koralowe sprzyjają również lepszej jakości wody. Rośliny, zwierzęta i organizmy działają jak filtr, wyłapując zanieczyszczenia.

7. Rafy lubią prądy wodne

Rafy koralowe mają tendencję do powiększania się na obszarach o silniejszych prądach, ponieważ wzory fal dostarczają więcej pożywienia ekosystemowi.

8. Rafy są ważnymi miejscami gniazdowania

Spokojne, ciepłe wody wokół raf koralowych są ważnym siedliskiem godowym ryb i innych stworzeń morskich. Rafy tworzą bezpieczną przystań dla jaj i chronią je przed drapieżnikami. A dzięki obfitości traw morskich ​​rafy koralowe są ważnymi wylęgarniami ssaków morskich.

9. Algi na rafie koralowej są żywym organizmem

Algi, które pokrywają powierzchnię koralowców, nie są rośliną tylko żywym organizmem. Mikroskopijna różnorodność glonów znajdująca się na rafie zwana okrzemkami bentosowymi ma znaczący udział w gęstej biomasie rafy.

10. Rafy koralowe mogą leczyć raka

Naukowcy odkryli, że organizmy w rafach koralowych mogą być wykorzystywane do leczenia raka i innych chorób. Naukowcy byli w stanie wyodrębnić białka, które atakują komórki rakowe.

11. Rafy mogą pomóc w zarządzaniu globalnym ociepleniem

Jako gigantyczny, żywy, oddychający organizm, są one niezbędne do regulowania poziomu dwutlenku węgla w oceanie. Dlatego te ekosystemy odgrywają ważną rolę w zarządzaniu skutkami globalnego ocieplenia.

12. Różnorodność raf koralowych

Ze względu na różnorodność życia występującego w siedliskach tworzonych przez koralowce, rafy są często nazywane „morskimi lasami deszczowymi”. Około 25% ryb oceanicznych zależy od zdrowych raf koralowych.

13. Ponad 7 000 stworzeń żyje w rafach koralowych na Hawajach

Rafy koralowe na północno-zachodnich wyspach Hawajów, które są częścią Narodowego Pomnika Morskiego Papahānaumokuākea, stanowią przykład różnorodności życia związanego z płytkowodnymi ekosystemami raf. Obszar ten jest domem dla ponad 7000 gatunków ryb, bezkręgowców, roślin, żółwi morskich, ptaków i ssaków morskich.

14. Zagrożenia dla ekosystemów raf koralowych

Niektóre zagrożenia są naturalne, takie jak choroby, drapieżniki i burze. Inne zagrożenia są powodowane przez ludzi, w tym zanieczyszczenia, sedymentacja, niezrównoważone praktyki połowowe i zmiany klimatyczne, które podnoszą temperaturę oceanów i powodują ich zakwaszenie oraz wybielanie. Wiele z tych zagrożeń prowadzi do obumierania raf.

15. Rafy koralowe zajmują nieco poniżej 0,1% powierzchni oceanów

Szacuje się, że rafy koralowe zajmują 284 300 km2 (109 800 mil kw. Region Indo-Pacyfiku, w tym Morze Czerwone, Ocean Indyjski, Azja Południowo-Wschodnia i Pacyfik stanowią 91,9% światowych raf koralowych. Azja Południowo-Wschodnia stanowi 32,3%, a Pacyfik wraz z Australią 40,8%. Rafy koralowe na Atlantyku i Karaibach stanowią 7,6%.

16. Rafy koralowe świata

 • Wielka Rafa Koralowa — największa, składająca się z ponad 2900 pojedynczych raf i 900 wysp rozciągających się na ponad 2600 kilometrów (1600 mil) od Queensland w Australii.
 • Mesoamerican Barrier Reef System – druga co do wielkości, rozciągająca się na 1000 kilometrów (620 mil) od Isla Contoy na końcu półwyspu Jukatan w dół do Zatoki Hondurasu.
 • Nowa Kaledonia Barrier Reef — druga najdłuższa rafa z podwójną barierą, obejmująca 1500 kilometrów (930 mil).
 • Rafa Koralowa Andros na Bahamach — trzecia co do wielkości, rozciąga się po wschodnim wybrzeżu wyspy Andros na Bahamach, między Andros a Nassau.
 • Morze Czerwone — obejmuje 6000-letnie rafy brzegowe o długości 2000 km (1240 mil) położone wzdłuż linii brzegowej.
 • Florida Reef Tract — największa kontynentalna rafa USA i trzecia co do wielkości rafa koralowa, rozciąga się od Soldier Key, położonego w Zatoce Biscayne, do Dry Tortugas w Zatoce Meksykańskiej.
 • Pulley Ridge — najgłębsza fotosyntetyczna rafa koralowa na Florydzie.
 • Rafy koralowe to dominujące ekosystemy występujące na wyspach Malediwów. 1192 maleńkie, nisko położone wyspy koralowe tworzą 26 naturalnych atoli.
 • Obszar rafy koralowej na Filipinach, drugi co do wielkości w Azji Południowo-Wschodniej, szacowany jest na 26 000 kilometrów kwadratowych. Zamieszkują je 915 gatunków ryb rafowych i ponad 400 gatunków koralowców skleraktyńskich, z których 12 jest endemicznych.
 • Wyspy Raja Ampat w prowincji Papua Zachodnia w Indonezji oferują największą znaną różnorodność morską.
 • Bermudy znane są z najbardziej wysuniętego na północ systemu raf koralowych, położonego na 32,4°N 64,8°W. Obecność raf koralowych na tej dużej szerokości geograficznej wynika z bliskości Prądu Zatokowego.
 • Najbardziej wysunięta na północ indywidualna rafa koralowa na świecie znajduje się w zatoce japońskiej wyspy Tsushima w Cieśninie Koreańskiej.
 • Najbardziej wysunięta na południe rafa koralowa świata znajduje się na wyspie Lord Howe na Oceanie Spokojnym u wschodniego wybrzeża Australii.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię