8 mitów na temat sera – obalamy mity serowe!

Wokół sera narosło wiele mitów – niestety, wiele z nich jest błędnych. Złe przechowywanie, przekonania co do tego jak i z czym go jeść sprawiają, że tracimy całą przyjemność z kosztowania go. Jak jest naprawdę? Czy na pewno im starszy ser, tym lepszy? I czy koniecznie potrzebujesz do niego czerwonego wina? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!

Mit nr #1 „Liczba dziur w serze oznacza jego jakość”

Tą teorię słyszało chyba bardzo wielu ludzi, wielu wciąż w nią wierzy. Prawda jest taka, że pierwszy ser z dziurami powstał całkowicie przypadkiem. Dziś techniki produkcji „dziurawego sera” używa się tylko w przypadku sera szwajcarskiego.

 

Mit nr #2 „Im straszy, tym lepszy”

Mit, który ma w sobie źdźbło prawdy, jednak bardzo małe. Prawdą jest, że wiek sera wpływa na jego smak i przede wszystkim na cenę, jednak rolą affineura (osoby, która postarza ser) jest rozpoznanie odpowiedniego czasu, gdy ser ma najlepszy smak. Po tym czasie, niestety jakość tego sera spada. Ser 48 miesięczny będzie droższy, ale będzie miał słabszy smak, niż 24 miesięczny.

Mit nr #3 „Przechowuj ser w filii spożywczej”

Folia spożywcza, tak samo jak jak plastikowy pojemnik sprawia, że środku gromadzi się wilgoć. To powoduje powstawanie białej pleśni. Co prawda, jest ona jadalna, jednak pogarsza wygląd i smak sera. Można tego łatwo uniknąć używając okładów z wosku pszczelego, papieru woskowanego, a nawet zwykłego papieru do pieczenia.

Mit nr #4 „Sery tuczą”

Bardzo krzywdzący mit, przez który wiele osób zrezygnowało całkowicie z jedzenia sera. Prawdą jest, że tak jak każdy inny produkt spożywczy, sery zawierają kalorie, jednak są bogate w białko, fosfor, wapń i wiele witamin. Dla osób chcących zredukować swoją wagę, najlepszy będzie biały ser.

Mit nr #5 „Ser można przechowywać w drzwiach lodówki”

Wbrew pozorom, lodówki to bardzo suche środowisko – najbardziej suche są właśnie drzwi. Ser trzymany w drzwiach lodówki, szybko robi się twardy i suchy. Najlepszym wyjściem byłoby przechowywanie sera w piwnicy lub spiżarni, jednak jeśli nie ma takiej możliwości, ser należy przechowywać w szufladzie na warzywa. Jest chłodniejsza, dzięki czemu ser nie spleśnieje, i wilgotniejsza, więc nie będzie wysychał.

Mit nr #6 „Czerwone wino i ser to najlepsze połączenie!”

Taniny w czerwonym winie mogą poważnie kolidować z wieloma rodzajami serów. Zamiast czerwonego lepiej wybrać białe lub nawet pomarańczowe wina. Ich smak również komponuje się wspaniale z wieloma serami.

Mit nr #7 „Potrzebujesz specjalnych noży do sera”

Prawda jest taka, że wielu znawców sera używa do krojenia małych, ostrych noży do obierania. Duże i szerokie noże nie nadają się do krojenia sera, o wiele lepiej sprawdzają się właśnie małe i cienkie.

 

Mit nr #8 „Ser pleśniowy jest bezpieczny podczas ciąży”

W czasie ciąży nie powinno się spożywać serów pleśniowych. Mogą one zawierać bakterie listerii, które mogą poważnie zaszkodzić przebiegowi ciąży.

Przepis na Tost francuski z chałki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię