17 ciekawostek na temat jedzenia

1. Jajka są bogate w składniki odżywcze

Najnowsze badania wykazują, że cholesterol z jaj nie ma bezpośredniego wpływu na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Przebadano setki tysięcy zdrowych ludzi i nie stwierdzono żadnych oznak wzrostu ryzyka chorób serca. Jajka są bogatym źródłem selenu, witaminy D, B6, B12 oraz minerałów, takich jak cynk, żelazo i miedź. Żółtka jaj zawierają więcej kalorii i tłuszczu niż białka. Są źródłem rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K oraz lecytyny.

2. Wołowina jest bogata w cynk i witaminy

Cynk to minerałem niezbędnym do prawidłowego wzrostu organizmu, a także do jego utrzymania u należytej formie. Jest również bogatym źródłem selenu, który pełni różnorodne funkcje w organizmie człowieka.

 

3. Czekolada jest dobra dla skóry

Przeciwutleniacze znajdujące się w czekoladzie poprawiają przepływ krwi ma bezpośredni dobroczynny wpływ na wygląd skóry. Badania sugerują, że spożywanie czekolady może również chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

4. Awokado, migdały i rukola mogą poprawić Twój popęd seksualny i płodność

Naukowcy stwierdzili, że te zdrowe smakołyki poprawiają płodność. Dla starszych par, które chcą mieć dzieci, zaleca się dietę zawierającą te produkty.

5. Płatki owsiane mogą powodować produkcję serotoniny przez organizm

To z kolei uspokaja umysł i poprawia nastrój w ciągu dnia. Płatki owsiane zawierają również dużo błonnika i witamin.

6. Jedzenie skórki kiwi jest zdrowe

Według badań, skórka kiwi jest nie tylko jadalna, ale zawiera również duże ilości błonnika i witaminy C. Spożywanie skóry kiwi zwiększa trzykrotnie spożycie błonnika.

7. Surowy szpinak ma taką samą ilość białka jak stek z polędwicy

Również brokuły zawierają więcej białka w przeliczeniu na kalorie niż stek. Jednak trzeba pamiętać, że te liściaste warzywa nie mają takiej samej ilości kalorii jak steki.

8. Skórka jabłka zawiera większość składników odżywczych

Obieranie jabłka spowoduje utratę 50% jego całkowitego błonnika. Tracisz również około 30% składników odżywczych witaminy C.

 

9. Picie herbaty może pomóc w zapobieganiu szkorbutowi

W szczególności picie herbaty parzonej z igieł sosnowych. Ten rodzaj herbaty zawiera duże ilości witaminy C.

10. Ziemniaki to jedne z najkorzystniejszych dla organizmu warzyw korzeniowych

Nie tylko zawierają duże ilości błonnika, ale także zawierają duże ilości witaminy C, B6, potasu i kukoamin. Wszystko to pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

11. Złoty ryż to genetycznie modyfikowana odmiana ryżu bogata w witaminę A

Uważa się, że ryż ten może uratować życie milionów ludzi w wielu krajach rozwijających się. Jest odmianą ryżu siewnego uzyskaną metodami inżynierii genetycznej. Według raportów WHO w 2012 roku niedobór witaminy A (VAD) występował u 190-250 mln dzieci w wieku przedszkolnym. Śmiertelność związana z VAD wynosi 24-34%. Twórcy tego produktu wzywają do bezpłatnej dystrybucji złotego ryżu wśród rolników w krajach najbardziej dotkniętych VAD.

12. Osoby, które piją pełne mleko, są mniej podatne na otyłość

Badanie wykazało, że u osób pijących mleko pełne zamiast mleka o niskiej zawartości tłuszczu zmniejsza się o 40% wskaźnik otyłości i nadwagi. Badania sugerują, że powodem tego jest ilość kalorii uzyskanych ze spożywania pełnego mleka. Pełne mleko zawiera również niezbędne witaminy, które organizm wchłania.

13. Mleko może pomóc zmniejszyć lęk i depresję

Stwierdzono, że magnez, wapń, witamina B i D oraz teanina znajdujące się w mleku pomagają złagodzić objawy lęku i depresji. Witamina D zwiększa produkcję serotoniny, która jest hormonem wywołującym uczucie szczęścia.

14. Pomarańcze nie są największym źródłem witaminy C

Śliwki Kakadu mają 100 razy więcej witaminy C niż pomarańcze i można je znaleźć w Australii. To najwyższe znane stężenie witaminy C na 100g.

15. Jedzenie orzechów jest niezwykle odżywcze pomimo zawartych tłuszczów

Orzechy są pełne magnezu, błonnika i wielu innych składników odżywczych. Mogą również pomóc w odchudzaniu i zwalczaniu cukrzycy typu 2.

 

16. Tłuste ryby są dobrym źródłem białka

Zawierają również zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3. Badanie wykazało, że osoby, które często uwzględniają ryby w swojej diecie, są mniej narażone na depresję i demencję.

17. Najzdrowszym owocem cytrusowym jest grejpfrut

Ten owoc jest nie tylko bogaty w witaminy i minerały, ale także wspomaga zdrową utratę wagi. W ostatnich badaniach stwierdzono również, że grejpfrut zmniejsza poziom insuliny i insulinooporność.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię