Jeden ze składników śródziemnomorskiej diety może nam wydłużyć życie

Nie jest tajemnicą, że dieta śródziemnomorska propagująca spożywanie ryb, ziół, oliwy z oliwek, warzyw, owoców, orzechów i czerwonego wina jest jedną z najzdrowszych. Naukowcy z University of Minnesota Medical School odkryli potencjalny nowy powód w jaki dieta ta wpływa na nasze zdrowie, choroby oraz starzenie się organizmu.

Profesor Doug Mashek z wydziału medycyny i biochemii oraz biologii molekularnej i biofizyki kieruje zespołem naukowców, którzy odkryli, że oliwa z oliwek w diecie śródziemnomorskiej może być kluczem do poprawy długości życia i łagodzenia chorób związanych ze starzeniem się.

Badania trwały osiem lat. W ich początkowej fazie naukowcy byli przekonani, że czerwone wino było głównym czynnikiem z którego ludzki organizm czerpie korzyści zdrowotne diety śródziemnomorskiej. Czerwone wino zawiera resweratrol, antyoksydant znany z zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego jak i poprawy zdrowie. Jednak dłuższe badania sugerują, że to oliwa z oliwek a nie czerwone wino ma zbawienne oddziaływanie na nasze organy.
Według Masheka zwykłe spożywanie oliwy z oliwek nie wystarczy, aby uzyskać wszystkie korzyści zdrowotne. Badania jego zespołu sugerują, że w połączeniu z postem, ograniczeniem spożycia kalorii oraz zdrową dawką ruchu i ćwiczeń, efekty spożywania oliwy z oliwek będą najbardziej wyraźne.
„Odkryliśmy, że sposób, w jaki działa ten tłuszcz, polega na tym, że najpierw musi być przechowywany w mikroskopijnych związkach zwanych kroplami lipidów. Czyli w taki sam sposób, jak nasze komórki przechowują tłuszcz. Dopiero kiedy tłuszcz zaczyna rozkładać się podczas ćwiczeń lub postu, zaczyna mieć korzystny efekty na nasz organizm ”, powiedział Mashek.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię