Joe Biden: „Według standardów D. Trumpa odniosłem miażdżące zwycięstwo”

Joe Biden powiedział, że według standardów Donalda Trumpa to on odniósł miażdżące zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Kolegium elektorskie oficjalnie poinformowało, że przekroczył on próg 270 głosów, potrzebny do wygranej.

„W tej bitwie o dusze Ameryki, demokracja zatryumfowała” – powiedział podczas przemówienia, po tym jak Kolegium Elektorów wybrało go na kolejnego prezydenta.

W listopadzie mówiło się jeszcze nieoficjalnie o 306 głosach dla Joe Bidena, czyli tylu, ile w 2016 roku oficjalnie dostał Donald Trump. Joe Biden podkreślił, że urzędujący prezydent nie ma innego wyjścia, jak uznać swoją porażkę. „Prezydent Trump nazwał swoje zwycięstwo w 2016 roku miażdżącym. Według jego standardów, te liczby wyraźnie pokazywały zwycięstwo wtedy i tak samo dobitnie pokazują je teraz” – mówił Joe Biden.

W swoim przemówieniu zapowiedział też, że jednym z ważniejszych zadań jego prezydentury będzie pandemia Covid-19. Przypomniał, że liczba śmiertelnych ofiar Covid-19 w USA przekroczyła 300 tysięcy osób. „Całym sercem jestem z wami w tym mrocznym momencie pandemii. Z tymi, którzy spędzą święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok z czarną dziurą w sercu i bez ukochanych osób przy boku. Całym sercem jestem z tymi, którzy przechodzą trudne chwile. Z tymi, którzy nie mogą w nocy zasnąć i patrzą w sufit. Zastanawiają się, co przyniesie jutro dla nich i ich rodzin” – mówił Joe Biden.

Dodał, że Stany Zjednoczone przechodzą trudny czas. „Wiem, że przez ten czas przejdziemy razem. Tak właśnie musimy to zrobić – razem”. Biden podkreślił, że urzędujący prezydent Donald Trump i jego sojusznicy złożyli „dziesiątki, dziesiątki” pozwów wyborczych – bez powodzenia. Wśród nich zwrócił uwagę na pozew złożony w Teksasie, w którym domagano się unieważnienia wyników głosowania w czterech stanach. Pozew ten odrzucił sąd, w którym zasiadało trzech sędziów nominowanych przez Trumpa.

Kolegium elektorów w wyborach prezydenckich potwierdziło oficjalnie zwycięstwo Joe Bidena. Kandydat Demokratów po przyznaniu mu zwycięstwa w stanie Kalifornia uzyskał wymagane 270 głosów elektorskich. Joe Biden pokonał urzędującego prezydenta Donalda Trumpa. Zaprzysiężenie nowego prezydenta ma się odbyć w styczniu przyszłego roku.

IAR/AL

Biden przedstawił plan walki z koronawirusem na 100 pierwszych dni swojej prezydentury

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię