Medytacja dla początkujących

Rozpoczęcie praktyki medytacyjnej może wydawać się zarówno trudne jak i niezrozumiałe. Zanim zaczniemy przygodę z medytacją musimy pamiętać, że medytacja nie polega na uczeniu się, jak oczyścić umysł lub zatrzymać myśli. Zamiast tego, medytacja jest praktyką treningu uwagi i skupienia bez osądzania i oceniania. Kluczem do medytacji jest dyscyplina i bycie dobrym dla siebie.

Medytować może praktycznie każdy. Warto również pamiętać, że nie trzeba medytować godzinami – czasem wystarczy 10 – 15 minut dziennie.

 

Oto kilka wskazówek dla początkujących:

1. Nie oczekuj od razu gwiazdki z nieba

Medytacja nie jest natychmiastowym sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów życiowych. Podobnie jak w przypadku każdej innej formy ćwiczeń, medytacja wymaga wysiłku, a uzyskanie korzyści wymaga czasu. Traktuj medytację jako okazję do lepszego poznania własnego umysłu.

2. Ustal stały czas na medytację i staraj się go nei zmieniać

Dzięki temu chęć stanie się nawykiem. Jeśli wyznaczysz 10 minut w ciągu dnia o tej samej porze łatwiej będzie ci medytować każdego dnia.

3. Stwórz przestrzeń do medytacji

Wybór pokoju lub miejsca do medytacji może pomóc wyszkolić ciało i umysł. Wchodząc w daną przestrzeń będziesz czuć potrzebę oddania się medytacji. Stworzenie miejsca do medytacji i utrzymanie go w czystości i porządku zrelaksuje twój umysł i sprawi, że medytacja stanie się bardziej wyjątkowa.

 

4. Poświęć kilka chwil na wyciszenie i oczyszczenie umysłu

Poświęcić kilka minut na wyciszenie, a następnie rozpocznij praktykę medytacji. Może to pomóc powstrzymać umysł od przeskakiwania z myśli na myśl.

5. Zacznij od kilku głębokich wdechów, aby uspokoić ciało

Wzięcie kilku głębokich oddechów przed rozpoczęciem medytacji może wywołać reakcję relaksacyjną, która jest przeciwieństwem reakcji układu nerwowego „walcz lub uciekaj”. Kiedy wyzwalana jest reakcja walki lub ucieczki, organizm przygotowuje się na niebezpieczeństwo, ale gdy reakcja relaksacyjna jest stymulowana, organizm zaczyna czuć się bezpiecznie i swobodnie. Zwracanie uwagi na oddychanie jest ważne podczas całej medytacji.

6. Staraj się pozostać w bezruchu

Podczas medytacji staraj się nie wiercić i nie ruszać zbytnio, gdyż rozprasza to całe ciało i umysł. Znajdź wygodną pozycję siedzącą lub leżącą zanim rozpoczniesz medytację.

7. Bądź dla siebie dobry

U podstaw medytacji chodzi o nauczenie się, jak traktować siebie życzliwie bez względu na to, czego doświadczasz w danym momencie. Pamiętaj, że to praktyka medytacyjna – nie zawsze będzie idealna.

8. Powoli przywróć ruch po medytacji

Kiedy zbliżasz się do końca medytacji, możesz delikatnie zacząć poruszać palcami u rąk i nóg, a następnie możesz poruszać dłońmi i stopami oraz rozciągać ręce lub nogi.

9. Pogódź się ze swoimi emocjami

Uczucie szczęścia po medytacji jest normalne, ale normalne jest też uczucie przygnębienia. Medytacja wywołuje zarówno dobre, jak i złe emocje, dzięki czemu możemy lepiej rozpoznać, czym są nasze emocje. Podziękuj sobie za praktykowanie samoopieki i bądź dumnym z wysiłku, jaki włożyłeś w medytację.

 

10. Bądź systematyczny

Wyrób nawyk. Na wyrobienie nawyku potrzeba około 4 tygodni. Poświęć na medytację 10 minut dziennie przez cztery tygodnie. Przeznacz te cztery tygodnie na naukę o sobie – na odkrycie i poznanie swojego wnętrza.

Medytacja nie polega na zaprzestaniu myślenia. Twój umysł nie wyłączy się automatycznie i nie stanie się wolny od myśli. Zamiast tego medytacja może pomóc ci stać się bardziej świadomym swoich myśli.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię