Szwajcaria dopuściła do użytku szczepionkę Pfizer-BioNTech

Szwajcarski Urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic po dwumiesięcznych testach dopuścił do użytku szczepionkę Pfizer-BioNTech. To pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi dopuszczona w Szwajcarii i pierwsza na świecie autoryzacja w ramach zwykłej procedury.

W oświadczeniu instytucja podała, że „po dokładnym sprawdzeniu dostępnych informacji, szczepionka Covid-19 firmy Pfizer-BioNTech jest bezpieczna, a jej korzyści przewyższają ryzyko”. Swissmedic podaje, że poziom ochrony zapewniany siedem dni po drugim podaniu szczepionki przekracza 90 procent. Agencja wskazała, że najczęstszymi skutkami ubocznymi są te znane po szczepieniu przeciwko grypie.

Szwajcaria zakontraktowała 15,8 miliona dawek szczepionki Covid-19 w umowach z trzema producentami: 3 miliony dawek pochodzić będzie od Pfizer-BioNTech, około 7,5 miliona dawek szczepionki to produkcja Moderny i około 5,3 miliona dawek szczepionki firmy AstraZeneca. W przypadku szczepionek wszystkich trzech producentów wymagane są dwie dawki na osobę.

W niespełna 9-milionowym kraju od początku trwania pandemii odnotowano ponad 400 tysięcy przypadków koronawirusa. Szwajcarski rząd ogłosił, że restauracje i bary zostaną ponownie zamknięte.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię