10 zalet zimnego prysznica

Perspektywa zimnego prysznica dla mało kogo wydaje się przyjemna. Jednak badania dowodzą, że jest to praktyka bardzo sprzyjająca naszemu organizmowi i praktykowana regularnie bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Należy jednak zaznaczyć, że zimny prysznic nie jest dla wszystkich osoby z chorobami serca, aktywną infekcją wirusową lub bakteryjną, gorączką, osłabieniem, nieustabilizowanym ciśnieniem tętniczym, a także w zaawansowanym wieku powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Pozostali powinni chociaż raz spróbować zimnego prysznica, ponieważ niesie on za sobą szereg korzyści:

1. Wsparcie odporności – badanie przeprowadzone w Holandii wykazało, że osoby, które codziennie rano biorą zimny prysznic, rzadziej chorują. Po trzech miesiącach eksperymentu okazało się, że osoby, które kończyły prysznic strumieniem zimnej wody korzystały ze zwolnień lekarskich o 29% rzadziej niż ci, którzy korzystali z ciepłej wody.

 

2. Poprawa krążenia – kontakt z zimną wodą zmniejsza przepływ krwi do skóry, organizm musi się rozgrzać w efekcie czego uruchamiane są mechanizmy, które poprawiają przepływ krwi w naczyniach. Zmniejsza to ryzyko zakrzepicy i miażdżycy.

3. Przyspieszony metabolizm – kontakt z wodą o temperaturze 14°C może przyspieszyć metabolizm aż o 350%. Zwiększa to ilość spalanych kalorii i bardzo pomaga w odchudzaniu.

4. Pobudzenie sprawność umysłowej – zimna woda aktywuje współczulny układ nerwowy w efekcie czego zwiększa się poziom noradrenaliny oraz podnosi się ciśnienie krwi. Poprawia to koncentrację i zdolność uwagi.

5. Działanie orzeźwiające – poranny zimny prysznic rozbudza i dodaje energii.

6. Usuwanie toksyn z organizmu – zimny prysznic, dzięki poprawie krążenia krwi i przyspieszeniu metabolizmu wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, co poprawia wygląd i samopoczucie.

7. Poprawa termoregulacji organizmu – regularne zimne prysznice poprawiają zdolność termoregulacji organizmu (przystosowywania się do zmiennych temperatur).

 

8. Ograniczenie potliwości– prysznic w zimnej wodzie zamyka otwarte pory skóry czym redukuje wydzielanie potu.

9. Poprawa jakości snu – zimna kąpiel przed snem wpływa korzystnie na jakość snu.

10. Regeneracja – zimny prysznic może przyspieszyć regenerację mięśni i ogólnie poprawić samopoczucie.

Jak reaguje twoje ciało na niedobór witaminy D

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię