KE i polski rząd zaakceptowały pakiet pomocowy dla PLL LOT

Komisja Europejska i polski rząd zaakceptowały pakiet pomocowy dla LOT-u w wysokości 2,9 miliardów złotych. Składa się on z pożyczki w kwocie 1,8 miliardów złotych oraz podwyższenia kapitału zakładowego o 1,1 miliardów złotych.

Przeważającą część kwoty pomocy LOT zobowiązał się spłacić wraz z odsetkami, zapewniającemu finansowanie Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Jak podkreśla spółka w przekazanym komunikacie, optymalizacja działalności przewoźnika, redukcja kosztów leasingu i strategia realizowana przez LOT w ostatnich latach przyniosła znaczący wzrost zyskowności i liczby przewiezionych pasażerów. Dlatego nawet w sytuacji tak poważnego kryzysu w branży, spółka może sięgnąć po finansowanie zwrotne, które w ciągu sześciu lat spłaci z wypracowywanych zysków.

W wyniku pandemii od połowy marca 2020 roku pasażerski ruch lotniczy w całej Europie został wstrzymany na prawie 3 miesiące, co dla każdego przewoźnika lotniczego oznacza wielomiliardowe straty. Sytuację pogorszył wyjątkowo zły sezon letni oraz ograniczenia, które wprowadziły kolejne europejskie kraje wraz z nastaniem jesieni.

Według prognoz IATA, w tym roku straty branży lotniczej na całym świecie netto wyniosą 118 miliardów dolarów, a w 2021 roku 38 miliardów dolarów. Globalny ruch lotniczy spadł o 66 procent i potrzebuje kilku lat na powrót do stanu sprzed pandemii. Dlatego też czołowi europejscy przewoźnicy zwrócili się o pomoc publiczną, bez której ruch lotniczy zniknąłby na lata. LOT jest kolejną linią lotniczą w Europie, która otrzyma pomoc rządową z powodu pandemii.

W 2019 roku przewiózł na pokładach swoich samolotów rekordową liczbę 10 milionów pasażerów. W 2020 roku planował między innymi uruchomienie dalekodystansowych rejsów do Waszyngtonu i San Francisco oraz przewiezienie około 12 milionów osób. W wyniku pandemii koronawirusa przewiezie około dwóch milionów pasażerów.

Według raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, na który powołuje się spółka, sam LOT przyczynia się do powstania około 63,7 tysięcy miejsc pracy i około 0,56% krajowego PKB (około 12 miliardów złotych w skali roku), natomiast cały sektor lotniczy generuje w Polsce około 242 tysięcy miejsc pracy oraz 2,4% krajowego PKB.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię