Demokraci wezmą wszystko? Trwa liczenie głosów w Georgii

Po podliczeniu ok. 99 proc. głosów, obaj kandydaci Demokratów są coraz bliżej zwycięstwa o miejsca w Senacie. Może to oznaczać, że partia przejmie kontrolę nad izbą wyższą parlamentu.

Jak przekazał sekretarz stanu Georgia policzono już około 99% głosów. Demokrata Raphael Warnock) prowadzi z senator Kelly Loeffler (Republikanka) 54 tysiącami głosów. Demokrata Jon Ossoff ma przewagę około 16 tysięcy głosów nad republikańskim senatorem Davidem Perdue. Zgodnie z prawem stanowym Georgii, jeśli różnica końcowa wyniesie  0,5 punktu procentowego.

W przypadku zwycięstwa kandydatów demokratycznych, liczba senatorów będzie równa. Wtedy przewaga w Senacie przypadnie Demokratom, ponieważ wiceprezydent, którym zostanie Kamala Harris, zgodnie z konstytucją przewodniczy izbie i ma prawo decydującego głosu w przypadku remisu. Agencja Reuters informuje, że czasowe wyniki wskazują na wygraną Demokratów.

Wygrana Raphael Warnocka byłaby historyczna, gdyż byłby onpierwszym ciemnoskórym senatorem w Georgii. W środę rano w swoim przemówieniu podkreślił : „Idę do Senatu, aby pracować dla całej Georgii”. 

Środa to bardzo gorący dzień w polityce USA. Oprócz wyborów do Senatu w Georgii, Kongres będzie dziś głosował nad zatwierdzeniem wyników wyborów prezydenckich. Posiedzeniu Kolegium Elektorów przewodniczyć będzie wiceprezydent Mike Pence. Donald Turmp oczekuje, że Mike Pence stanie w Kongresie po jego stronie i odmówi certyfikacji wyników.

Przed Białym Domem w Waszyngtonie zbierają się tłumy Amerykanów protestujących przeciw oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich. Policja oraz waszyngtońska Gwardia Narodowa patrolują ulice w okolicach pałacu prezydenta. Według doniesień Fox News aresztowano sześć osób między innymi za nielegalne posiadanie broni i napad na funkcjonariusza.

AL

Co wydarzy się w 2064 roku? Zatrważające przepowiednie naukowców

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię