Wpłynął wniosek o dopuszczenie szczepionki przeciw COVID-19 dla młodzieży 12-15 lat

Konsorcjum BioNTech i Pfizer złożyło do Europejskiej Agencji Leków wniosek o dopuszczenie szczepionek przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat. Prośba jest o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie szczepionek, które obecnie są dostępne dla osób powyżej 16 roku życia.

Konsorcjum poinformowało, że wniosek został złożony w oparciu o wyniki III fazy badań klinicznych, które wykazały stuprocentową skuteczność preparatu w tej grupie wiekowej. Dane BioNTech i Pfizer dotyczą ostatniej fazy testów przeprowadzonych na grupie ponad 2 tysięcy nastolatków, którzy – jak informuje konsorcjum – wykazali silną reakcję immunologiczną po podaniu szczepionki przeciw koronawirusowi.

Podobna prośba BioNTech i Pfizer dotycząca rozszerzenia zezwolenia na stosowanie szczepionek dla młodzieży od 12 do 15 roku życia wpłynęła już też do Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków w połowie kwietnia.

Preparat jest obecnie stosowany u osób w wieku 16 lat i starszych. Koncern ma nadzieję, że szczepienia w grupie wiekowej od 12 do 15 roku życia rozpoczną się jeszcze przed nowym rokiem szkolnym. Na początku kwietnia  Koncern Pfizer ogłosił, że szczepionka na Covid- 19 jest skuteczna i w 100 procentach bezpieczna u dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

W badaniu klinicznym wzięło udział 2260 nastolatków w wieku 12-15 lat. W grupie dzieci, które otrzymały pełne szczepienie Pfizerem, nie stwierdzono żadnego zachorowania na COVID-19. Z kolei w grupie, której podano placebo, odnotowano 18 infekcji koronawirusem. Próba z udziałem dorosłych była znacznie większa i liczyła ponad 43 tysiące uczestników.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię