Wszystko co musisz wiedzieć na temat portfeli kryptowalut

Podobnie jak w przypadku trzymania gotówki w portfelu, kryptowaluty muszą być gdzieś przechowywane. Tutaj na ratunek pojawia się portfel.

W najbardziej podstawowym ujęciu portfel kryptowalut to oprogramowanie zawierające publiczny i prywatny klucz kryptograficzny; w pewnym sensie porównywalny z numerem konta i numerem PIN. W każdej transakcji odbiorca udostępnia nadawcy swój klucz publiczny, aby wiedział, dokąd wysłać pieniądze. Nadawca następnie podpisuje transakcję swoim kluczem prywatnym, który skutecznie ją autoryzuje. Gdy wszystko się zgadza, transakcja zostaje zakończona, a krypto zostaje przeniesione z portfela nadawcy do portfela odbiorcy – podobnie jak wyjęcie banknotu z portfela i przekazanie go komuś innemu, który włoży go do swojego.

Tak więc, podczas gdy klucz publiczny identyfikuje adresy portfeli, klucz prywatny jest kluczową informacją potwierdzającą, że transakcja jest rzeczywiście ważna. Podobnie jak w przypadku numeru PIN, ważne jest, aby posiadacze portfeli nigdy nie ujawniali swoich kluczy prywatnych, ponieważ pozwala to każdemu, w dowolnym miejscu, z połączeniem internetowym na łatwy dostęp do kryptowaluty i używanie jej tak, jakby była ich własna.

Portfele kryptowalut dzielone są na zimne i gorące.

Co to jest zimny portfel?

Zimny portfel przechowuje kryptowaluty, podobnie jak gorący portfel, ale utrzymuje klucze kryptograficzne w trybie offline. Jest to portfel kryptowalut, którego nie można złamać, ponieważ nie jest połączony z Internetem. Nazywany również „portfelem sprzętowym”„hardware wallet” i „portfelem offline”„offline wallet”, wygląda trochę jak pendrive. Portfel typu cold przechowuje adres użytkownika i klucz prywatny oraz współpracuje z kompatybilnym oprogramowaniem na komputerze.

Trzymając klucze prywatne poza Internetem, zimne portfele są zabezpieczone przed próbami włamań. Jeśli posiadacz kryptowaluty korzysta z portfela sprzętowego, po prostu podłącza urządzenie do komputera, gdy tylko chce uzyskać dostęp do swoich kryptowalut. Ponieważ klucze prywatne pozostają w trybie offline, portfel jest bezpieczny nawet wtedy, gdy jest podłączony do komputera.

Minusem zimnego portfela jest brak natychmiastowej możliwość skorzystania z niego.

Co to jest gorący portfel?

Różnica między zimny a gorącym jest taka, że portfele gorące są połączone z Internetem. Występują w wielu kształtach i rozmiarach i obejmują aplikacje portfela mobilnego, a także portfele używane do przechowywania krypto, gdy logujesz się na giełdę. Ponieważ gorące portfele są podłączone do Internetu, można je łatwo wykorzystać do kupna i sprzedaży kryptowalut. Ale ten plus może stać się negatywną cech w przypadku kradzieży danych i kont. Dzięki połączeniu z Internetem, zarówno klucze publiczne, jak i prywatne gorącego portfela są przechowywane online. Oznacza to, że mogą być – i są – celem hakerów.

Podobnie jak w przypadku innych gałęzi cyberbezpieczeństwa, ryzyko w dużej mierze zależy od tego, jak dobrze właściciel portfela wdrożył wystarczające środki bezpieczeństwa. Słabe zarządzanie hasłami, używając prostego wyrażenia, które było również używane na przykład na innych kontach internetowych, sprawia, że ​​właściciele gorących portfeli są znacznie bardziej podatni na ataki; podobnie jak brak uwierzytelniania dwuskładnikowego. Obiecujący rozwój ostatnich lat spowodował, że posiadacze kryptowalut zaczęli używać portfeli multisig, które wymagają dwóch lub więcej kluczy prywatnych, co czyni je znacznie bezpieczniejszymi.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie zbadać każde miejsce obrotu – upewnij się, że traktują one bezpieczeństwo Twoich aktywów równie poważnie, jak Ty.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię