Nantucked – wyspa wielorybników

Na południe od półwyspu Cape Cod, u wybrzeży stanu Massachusetts leży wyspa Nantucked. Początkowo zamieszkana przez kwakrów była ważnym ośrodkiem wielorybniczym.

Dzisiaj na bezleśnych 140 km 2, na piaszczystym nadmorskim gruncie stoi miasto Nantucked, będące stolicą hrabstwa o tej samej nazwie. Dzisiaj jest przede wszystkim, ośrodkiem turystycznym, szczycącym się urokliwymi domkami i drugą co do wieku latarnią morską w USA – wybudowaną pod koniec XVIII wieku.

Podróżnych przyciągają tu malownicze, piaszczyste plaże i kilometry ścieżek rowerowych. Również miłośnicy historii i marynistyki nie będą tu próżnować. Nantucked oferuje szereg zabytkowych posiadłości kapitanów i wiele śladów po krótkich poytach na lądzie, jakie spędzały tu wilki morskie.

Wczesna wiosna zachwyca łanami żonkili złocących w kwietniu pobocza. Cebule tych kwiatów od kilkudziesięciu lat są sadzone przy drogach, zamieniając wyspę wiosną w może słonecznej żółci. W tym czasie odbywa się w mieście festiwal tych kwiatów.

Brak samochodu dla przypływających na wyspę też nie jest problemem. Nantucket jest niewielkie i mnóstwo tu wypożyczalni rowerów lub skorzystać z transportu publicznego. Be zkłopotu można dotrzeć do witryn dotyczących pierwszego amerykańskiej profesjonalnej astronom, Marii Mitchell, w tym jej i jej dom, obserwatorium. Ciekawe jest też akwarium pokazujące tajniki lokalnego życia morskiego.

Z kolei the Nantucket Life Saving Museum mieści kolekcję artefaktów marynistycznych, a Muzeum Historii Naturalnej Hinchman House koncentruje się na florze i faunie Nantucket. Oferuje też ekologiczne spacery edukacyjne, połączone z obserwacją tego, co na wyspie rośnie i żyje.

W mieście kwakrów nie może zabraknąć i Muzeum Wielorybnictwa. W Nantucket można podziwiać modele statków, rzeźbę, sprzęt wielorybniczy, portrety, dzienniki pokładowe i szkielet wieloryba o długości 43 stóp. Wszystkie eksponaty mieszczą się w odrestaurowanej fabryce świec z 1847 roku z tarasem widokowym na dachu.

Od końca maja do października Stowarzyszenie Historyczne Nantucket zapewnia wiele atrakcji dostępnych dla zwiedzających. Tu można oglądaćStraż Pożarną z XIX wieku, najstarszy działający wiatrak w kraju i wiele innych. Perłą w koronie Nantucket jest  Jethro Coffin House – najstarsza rezydencja na wyspie i jedyna z zachowaną strukturą z oryginalnej angielskiej osady.

MT

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię