Najlepsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Zbyt długie przebywanie na słońcu może wywołać oparzenia, pęcherze, ból a nawet trwałe szkody i zwiększyć ryzyko raka skóry. Według Skin Cancer Foundation ryzyko raka skóry podwaja się u osób z historią pięciu lub więcej oparzeń słonecznych.

Ból i uszkodzenia skóry wywołane są energią promieniowania ultrafioletowego. Energia ta uszkadza DNA prowadząc do reakcji zapalnej z syntezą prostaglandyn i cytokin oraz obrzękiem naczyń krwionośnych skóry, a to prowadzi do obrzęku, zaczerwienienia i bólu.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologii radzi, aby uniknąć bólu, oparzeń i trwałych zmian skóry należy jak najszybciej rozpocząć proces leczenia i gojenia skóry.

Jaką wodę pić najlepiej? I ile? Przeczytaj koniecznie

Dermatolodzy zalecają siedem poniższych domowych sposobów na oparzenia słoneczne:

1. Zrób zimny kompres

Nasącz czysty mały ręcznik zimną wodą i nakładaj na oparzenia pięć razy dziennie przez 5-10 minut, albo aż do schłodzenia skóry.

2. Weź chłodny prysznic

Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologii wyjaśnia, że ​​chłodna woda może rzeczywiście pomóc ugasić uczucie gorąca, który odczuwa się skórze. Weź chłodny prysznic i delikatnie osusz ciało, ale pozostaw skórę trochę wilgotną, aby lepiej wchłonęła krem ​​nawilżający, który należy użyć po prysznicu.

Polecamy: 18 produktów zwiększających energię

3. Użyj aloes

Aby pomóc w gojeniu się oparzeń słonecznych, należy utrzymać nawilżone ciało. Aloe vera to sprawdzony lek na oparzenia słoneczne, który chłodzi skórę podczas kontaktu z nią. Nakładaj aloe vera w formie żelu lub prosto z rośliny na oparzone miejsca kilka razy dziennie. Może również robić chłodne kompresy z aloesem przechowywanym w lodówce. Należy pamiętać, że niektóre osoby są uczulone na aloes. Zanim go użyjesz sprawdź czy nie jesteś jedną z tych osób.

4. Weź ibuprofen

Leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, zmniejszają stan zapalny i ból związany z oparzeniami słonecznymi, blokując działanie prostaglandyn. Prostaglandyny są cząsteczkami prozapalnymi, które uwalnia organizm, aby pomóc w zarządzaniu uszkodzeniami DNA spowodowanymi przez światło UV. Ich skutkiem ubocznym jest ból. Ibuprofen zmniejsza ból i stan zapalny.

Czytaj też: 8 ukrytych przyczyn niedoboru witaminy D

5. Wykąp się w płatkach owsianych

Kąpiel owsiana może złagodzić bolesne oparzenia słoneczne dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Zmiel jedną szklankę naturalnego owsa w robocie kuchennym i dodaj je do dwóch szklanek ciepłej wody. Rozpuść do uzyskania mlecznej konsystencji. Dodaj mieszankę owsianą do kąpieli. Mocz ciało przez 20 minut.

6. Pokryj ciało produktami mlecznymi

Kompres z kwaśnego mleka, naturalnego jogurtu czy maślanki złagodzi ból i przyspieszy proces gojenia. Dermatolodzy zalecają nakładanie kompresu mlecznego na ciało przez 20 minut i powtarzanie co kilka godzin.

Zobacz: 8 sposobów na pozbycie się plam starczych

7. Nawadniaj się

Według American Association of Dermatology oparzenia słoneczne przyciągają płyn na powierzchnię skóry i z dala od reszty ciała. Picie dodatkowej wody po oparzeniu słonecznym pomaga zapobiegać odwodnieniu.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię