Twoja skóra i menopauza

Menopauza nie tylko oznacza koniec okresu rozrodczego kobiety, uderzenie ciepła, problemy ze spaniem i wzrost wagi.

Menopauza ma również wpływ na naszą skórę.

Organizm przestaje produkować kolagen, skóra traci tłuszcz i elastyczność. Zmiany hormonalne wysuszają skóra prowadząc do jej zwiotczenia szczególnie na szyi, konturze twarzy i policzkach. Dodatkowo na twarzy, szyi oraz dekolcie pojawiają się drobne linie i zmarszczki. Najczęściej są to kurze łapki i zmarszczki pomiędzy brwiami, przy nosie i nad górną wargą.

Czytaj też: Korzyści zdrowotne z popijania herbaty z lipy

Na szczęście odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne mogą złagodzić niektóre skutki starzenia się skóry.

 

1. Oczyszczanie

Oczyszczanie to ważny krok w pielęgnacji skóry. Kiedy się starzejesz i skóra staje się bardziej sucha, dodatkowe nawilżenie może być szczególnie korzystne dla skóry. Kluczem jest użycie środka czyszczącego, który jest odpowiedni dla bardziej suchej skóry.
Wybierz kremową formułę, która nawilża zamiast pianki lub żelu, które mogą usuwać wilgoć.

Zobacz też: Domowe prebiotyki i probiotyki – informacje i przepisy

2. Nawilżanie

Po menopauzie skóra staje się bardziej sucha, ponieważ gruczoły łojowe nie są już tak aktywne jak w młodszym wieku. Postaraj się bardziej nawilżyć skórę używając cięższego kremem. Unikaj długich, gorących pryszniców i stosuj krem nawilżający, gdy Twoja skóra jest jeszcze wilgotna. To pomaga zwiększyć jej nawodnienie.

3. SPF

Mimo że rak skóry i zmarszczki są z reguły spowodowane ilością słońca, na które twoja skóra była wystawiana w wieku 20, 30 i 40 lat, nadal musisz chronić swoją skórę. Po menopauzie skóra może mieć mniejszą naturalną ochronę niż w młodszym wieku. Najlepiej korzystać z SPF o szerokim spektrum działania 30 (broad – spectrum SPF) lub wyższego i nakładać na skórę codziennie.

Zobacz: 11 mitów na temat jajek

4. Zmniejszanie zmarszczek

Wraz z menopauzą zmarszczki są bardziej widoczne. Używaj kremu nawilżającego na twarz i szyję każdego dnia. Szukaj produktów do pielęgnacji skóry, które zwalczają drobne linie i zwiotczenie, a które prowadzą do jaśniejszego wyglądu skóry – retinol, peptydy, witamina A, C, serum.

5. Przebarwienia

Przebarwienia na twarzy, dłoniach i klatce piersiowej są również wynikiem starzejącej się skóry. Zapobiegaj im stosując codziennie filtry przeciwsłoneczne. Również używaj produktów złuszczających oraz rozjaśniających.

6. Pomóż swoim dłoniom

W okresie menopauzy grzbiety dłoni mogą tracić wilgoć, kolagen i tłuszcz. To może sprawić, że żyły będą bardziej widoczne, a skóra bardziej pomarszczona. Ponadto Twoja skóra może wyglądać na przezroczystą i kościstą. Aby zmniejszyć wygląd zmarszczek, często używaj kremu nawilżającego na dłoniach. Chroń je przed słońcem. I nosić rękawiczki podczas wykonywania prac domowych i w ogrodzie.

Czytaj też: Zakwas z buraków – odmładza, usuwa toksyny, reguluje funkcje wątroby

7. Przeciwutleniacze

Kolagen nadaje skórze młodzieńczą jędrność i utrzymuje ją napiętą. Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu spada kolagen w skórze. Spożywanie pokarmów zawierających przeciwutleniacze może wzmocnić skórę od wewnątrz. Szukaj owoców i warzyw o jaskrawych kolorach, bo kolor zawdzięczają właśnie tym zdrowym związkom. Staraj się jeść każdy kolor z spektrum.

 

8. Sen

Odpowiednia ilość snu pomoże skórze wyglądać świeżo. Sen może pomóc w zapobieganiu cieniom pod oczami, a także daje reszcie ciała szansę na doładowanie. Brak snu może zmienić poziom hormonów i metabolizm na negatywnie wpływający na wygląd skóry. Śpij od 7 do 9 godzin.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię