„Vax” słowem roku według Oxford English Dictionary

Językoznawcy współpracujący z Oxford English Dictionary uznali „vax” za słowo roku 2021. Jest to skrót od angielskiego słowa „vaccine” oznaczającego szczepionkę, ale specjaliści zwrócili uwagę na znacznie szersze użycie tego słowa w ostatnim czasie.

Starszy wydawca słownika języka angielskiego Fiona McPherson powiedziała, że wybór słowa roku odzwierciedla wpływ, jaki szczepienia wywarły na nasze codzienne życie.

Czytaj również: Pandemia Covid-19 zabiła więcej osób niż epidemia hiszpanki w 1918r.

Podkreśliła również, że „vax” pojawia się w różnych związkach frazeologicznych powiązanych z kwestią szczepień lub ich brakiem. „Po raz pierwszy w słowniku pojawiło się w latach 80., ale dopiero w tym roku weszło do powszechnego użycia. W ciągu 12 miesięcy częstotliwość jego użycia wzrosła ponad 70-krotnie” – wyjaśniła Fiona McPherson.

Czytaj też: Prawda czy fałsz, czyli COVIDowskie teorie spiskowe

Słowo „vax” oznacza szczepionkę, ale również szczepienie. Jego pochodne i różne formy określają między innymi osoby przeciwne szczepieniom – anti-vaxxer, albo zdjęcie zrobione podczas wykonywania szczepienia – vaxxie, czy też osobę zaszczepioną – double-vaxxed.

IAR

Z maską czy bez maski? SONDA

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię