9 korzyści płynących z samotności

Samotność w ogólnym znaczeniu postrzegana jest jako zjawisko negatywne, większość ludzi jej się po prostu boi. Pytanie – czy jest ona faktycznie tak zła jak może się wydawać?

Wielu psychologów przekonuje, że czas spędzony w pojedynkę, kiedy przebywamy sami ze sobą jest zbawienny dla zdrowia psychicznego. Samotność w odpowiedniej dawce dostarcza wielu korzyści. Oczywiście nie chodzi tutaj o samotność długotrwałą, powstałą wbrew woli danej osoby, chodzi o czas spędzony z własnej woli, który zaspokaja wiele potrzeb psycho-emocjonalnych.

 

Znaczna część ludzi nie lubi spędzać czasu w samotności, instynktownie odczuwa potrzebę interakcji z innymi – jest to cześć ludzkiej natury. W rzeczywistości jednak ilość interakcji społecznych, których potrzebujemy do zachowania psychicznej równowagi jest o wiele mniejsza od tej, której faktycznie doświadczamy. Można z czystym sumieniem stwierdzić, że duża grupa ludzi jest wręcz uzależniona on innych – używa towarzystwa jako rozrywki i gwarancji szczęścia.

Na początek warto wspomnieć, że każdy człowiek jest inny. Chociaż powszechnie przyjęło się stwierdzenie, że człowiek jest istota społeczną, które potrzebuje kontaktów z drugim człowiekiem – nie koniecznie muszą być to kontakty z takim samym poziomem intensywności.

Samotność przynosi wiele korzyści, pod warunkiem, że jest całkowicie kontrolowana i nie jest dla człowieka problemem. Osoby samotne nie z własnego wyboru, lecz z konieczności czy z sytuacji, w której się znaleźli doznają wielu nieprzyjemnych skutków swojej sytuacji życiowej.

Kiedy jednak czas spędzamy sami ze sobą z własnego wyboru – jest zupełnie inaczej. Czas ten można wykorzystać na trening, czytanie, pisanie, rozwijanie osobistych pasji czy medytację – możliwości jest wiele, możemy robić wszystko co sprawia nam radość i dostarcza wytchnienia od wyzwań codzienności. Poniżej prezentujemy 9 korzyści, które możemy odnieść z samotności.

1. Robienie tego, na co mamy ochotę

Najlepszą rzeczą w samotności jest fakt, że można robić to, czego tylko zechcemy. Spędzając czas sam ze sobą musimy dostosować się do swoich potrzeb i w całości oddać rzeczom, które naprawdę chcemy robić, na które naprawdę mamy ochotę. Jak spędzimy ten czas zależy tylko od nas – i to jest chyba w tym najpiękniejsze.

2. Nauka samodzielności

Samodzielność to cecha bardzo pożądana w każdej dziedzinie życia. Kiedy spędzamy więcej czasu w pojedynkę, chcąc nie chcąc ją ćwiczymy. Niezależność myśli i stylu życia prowadzi do większego spełnienia i wydajności, przede wszystkim jednak nadaje poczucie zadowolenia.

3. Oczyszczenie umysłu

Wielu z nas bywa przytłoczonych codziennością – wieloma obowiązkami i ciągłymi kontaktami z innymi ludźmi – na dłuższą metę jest to męczące. Jeżeli często odczuwamy psychiczne przytłoczenie jest to znak, że potrzebujemy wręcz chwili samotności – ludzki umysł jest w stanie przechowywać ogromne ilości informacji, nie może jednak pracować bez chwili wytchnienia. Samotność pomaga uwolnić umysł od nieustannego przetwarzania mnóstwa informacji, daje czas na refleksję, najwięksi mędrcy w historii ludzkości ogromnie cenili sobie samotność właściwe ze względu na możliwość wyciszenia umysłu, którą bezapelacyjnie daje.

4. Medytowanie bez przeszkód

Umysł jest trudny do opanowania, większość ludzi ma na tym gruncie problemy. Ludzie nie chcą zostawać sami bez czegoś do zrealizowania lub kogoś do porozmawiania. Umysł pozbawiony bodźców często może wpaść w panikę i zaczyna gorączkowo szukać czegoś, czym mógłby się zająć. Tutaj z pomocą przychodzi medytacja. Warto pamiętać, że nawet jeżeli medytujemy w towarzystwie, tak naprawdę medytujemy w samotności – zamykamy nasz umysł na bodźce zewnętrzne pozostajemy sami ze swoim wnętrzem.

5. Regeneracja energii

Odpoczynek i regeneracja to kluczowe kwestie, które mogą mieć szczególnie ważne znaczenie dla introwertyków, dla których wszelkie interakcje społeczne są męczące, stresujące lub po prostu zbyteczne. Spędzanie czasu w samotności, pozwala im naładować się wewnętrznie, wyciszyć, nabrać więcej pewności siebie i siły do dalszych działań.

6. Wydajniejsza praca

Działając w pojedynkę możemy zwykle lepiej skupić się na swojej pracy, nikt nas nie rozprasza i nie potrzebuje pomocy. Możemy swobodnie skoncentrować się na realizacji postawionego celu, zwiększa się nasza wydajność. Niektóre rodzaje pracy wymagają wręcz od nas większego skupienia. Tymczasem, w towarzystwie zawsze znajduje się ktoś, kto ciągle opóźnia pracę, sądzi, że nie musi podjąć wysiłku aby projekt został ostatecznie wykonany. Często trzeba koordynować pracę pozostałych członków grupy co wymaga czasu i energii. Niektórzy ludzie nie znoszą wręcz pracy grupowej, i z pewnych względów mają sporo racji. Praca w pojedynkę jest często o wiele bardziej wydajna – można zorganizować czas według własnych potrzeb i możliwości, wykonując powierzone zadania w odpowiednim tempie.

7. Wzmacnianie kreatywności

Często jako idealna metoda na najszybszą generacje nowych pomysłów prezentowana jest burza mózgów. Najnowsze badania ukazują jednak coś zupełnie odwrotnego – mianowicie ludzie pracujący samodzielnie faktycznie wymyślają znacznie więcej pomysłów niż ci pracujący w zespole. Człowiek z natury jest kreatywny, doskonale radzi sobie z tworzeniem nowych rzeczy kiedy ma spokój i nikt mu nie przeszkadza. Managerowie tworzą najskuteczniejsze plany działania i rozdzielają zadania, przywódcy kreują sprawiedliwą politykę realizacji celu lecz największe dzieła powstają w samotności. Ilekroć potrzebujemy pomysłów zamknijmy się w spokoju i w ciszy przeanalizujmy swoje potrzeby – z pewnością znajdziemy nie jedno rozwiązanie.

8. Lepsze rozumienie siebie

Aby lepiej zrozumieć w jaki sposób rozumiemy świat konieczne jest zajrzenie głęboko w siebie. Dzięki samotności będziemy mieli więcej czasu na świadome wędrówki po swoim wnętrzu. W towarzystwie bardzo trudno jest odróżnić swoje własne myśli od cudzych, swoje zdanie od zdania innej osoby. Dopiero kiedy spędzamy czas sami ze sobą rozwijamy zdolność oddzielenia siebie od zewnętrznego świata, od wszystkich myśli, które mamy w głowie.

9. Poznanie nowych ludzi

Paradoksalnie, częstym rezultatem spędzania czasu w samotności jest poznawanie nowych ludzi wydaje się to co najmniej dziwne, tak jednak jest. Kiedy przebywamy sami ze sobą poświęcając się pracy lub rozwijaniu swoich pasji okazje do poznania nowych ludzi posiadających podobne zainteresowania nadążają się same. Rozwijając swoje umiejętności lub realizując dowolny projekt w samotności mamy szanse na wyróżnienie się z tłumu – jeżeli ktoś to zauważy pojawia się okazja do poznania nowych ludzi – oczywiście pod warunkiem, że przebywając w samotności nie siedzimy bezczynnie.

Jak wesprzeć partnera chorującego na depresję?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię