Przylatujesz do USA po raz pierwszy? Oto lista rzeczy które mogą cię zaskoczyć

USA to kraj który może zaskoczyć nie tylko pięknymi krajobrazami ale również zwykłymi, codziennymi przyzwyczajeniami mieszkańców. Oto niektore z nich:

1. W wielu stanach USA ceny na półkach sklepowych różnią się od tego, ile faktycznie będziemy musieli zapłacić przy kasie. Wynika to z tego, że Amerykanie naliczają podatek dopiero w momencie, kiedy przyjdzie nam zapłacić za zakupy. Co więcej, wysokość podatku może się od siebie różnić nie tylko na poziomie stanowym ale również powiatowym.

 

2. Amerykanie bardzo rzadko jeżdżą na urlopy, szczególnie zagraniczne. Co więcej, pracodawcy często pozwalają pracownikom na zaledwie dwa tygodnie płatnych wakacji w roku.

3. Czerwone kubeczki na imprezach tylko w filmach? Okazuje się, że nie! Zobaczymy te charakterystyczne naczynia na większości domowych imprez w USA.

4. Amerykanie lubią jeść. To oczywiste, prawda? Może się jednak okazać, że kiedy Europejczyk zobaczy porcje w amerykańskiej restauracji, będzie w głębokim szoku. W USA z pewnością nie będziecie chodzić głodni!

5. Niemal wszystko kupimy w drive through. Ten system zazwyczaj kojarzy się z restauracjami typu fast food, ale w USA znajdziemy nawet aptekę, w której możemy zrobić zakupy z samochodu!

6. Skoro mowa już o drive through, tym systemem możemy też wypłacić pieniądze z bankomatu. To bardzo wygodne, szczególnie jeśli się spieszymy.

7. W większości Amerykańskich sklepów i restauracji zapłacimy zarówno gotówką jak i kartą kredytową. Nie zdziw się, jeśli w restauracji kelner weźmie twoją kartę i zniknie na zapleczu. Spokojnie, wszystko w porządku. W Ameryce nie płaci się kartą przy stoliku.

8. Większość amerykańskich restauracji oferuje darmowe dolewki napojów. W praktycznie każdej z nich na powitanie dostaniemy szklankę z wodą i lodem.

9. W USA możemy zwrócić niemal wszystko. Zwroty w sklepach zdarzają się bardzo często. Co więcej, produkty te trafiają do specjalnych magazynów, z których inni klienci mogą kupić je znacznie taniej. Możemy więc dostać całą paletę zwróconych produktów za grosze!

10. W styczniu obchodzi się Narodowy Miesiąc Zwrotów, podczas którego Amerykanie oddają nietrafione prezenty gwiazdkowe.

11. Jeśli korzystasz z jakiejś usługi, pamiętaj o tym, żeby zostawić napiwek. Często wynosi on nawet 20% wartości usługi i powinien dostać go nawet taksówkarz!

12. W Stanach Zjednoczonych pije się więcej kawy na wynos, niż w kawiarni przy stoliku.

13. Będziesz zdziwiony rozmiarem kubków z napojami w USA. Są one największe na świecie! Może się okazać, że duży napój w Polsce to najmniejszy rozmiar w Ameryce. Niektóre kubki są tak wielkie, że ciężko jest je utrzymać w dłoni!

14. W niemal każdym budynku znajdziemy klimatyzację.

15. Wszystkie dolary wyglądają bardzo podobnie do siebie. Różnią się tylko numerem.

16. W USA daty zapisuje się zaczynając od miesiąca. Następnie podajemy dzień, a na końcu rok.

17. Zanim urodzi się dziecko, organizuje się Baby Shower, czyli imprezę, podczas której świętuje się nadchodzące narodziny dziecka. Często informuje się wtedy też o jego płci.

18. Możemy zdziwić się też po wejściu do publicznej toalety w Stanach. Okazuje się, że nie możemy liczyć tam na zbyt dużo prywatności. Drzwi do kabin zazwyczaj będą dosyć krótkie.

 

19. Amerykanie mówią bardzo głośno, w porównaniu z mieszkańcami innych krajów.

20. Amerykańskie supermarkety oferują bardzo dużo produktów. Jeśli będziemy chcieli kupić płatki śniadaniowe, będziemy musieli wybrać z 100 różnych rodzajów. Większość z nich niestety będzie miała dużo cukru i sztucznych dodatków.

21. Kolejki do fast foodów są ogromne. Na szczęście, poruszają się one dosyć szybko. W klasycznym drive through oprócz zwykłej budki do składania zamówień często spotkamy jeszcze pracownika, który chodzi od samochodu do samochodu i pyta nas co chcemy zjeść.

22. Amerykanie to bardzo uprzejmy i uśmiechnięty naród. Na ulicy niemal każdy pokazuje swoje śnieżnobiałe zęby w szerokim uśmiechu!

30 ciekawostek na temat Akron – Ohio ( USA )

Posłuchaj Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię