Cierpisz na żylaki? Te porady ułatwią ci życie

Żylaki to długotrwałe zniekształcenia żył – na przykład ich wydłużenie lub poszerzenie się. Mogą pojawić się w żyłach głębokich i powierzchownych.

Gdy powstają w żyłach powierzchownych można wyraźnie zobaczyć ich kształt i charakterystyczny fioletowy kolor, ponadto można bez problemu wyczuć wypukłości pod skórą.

Istnieją różne rodzaje żylaków, a w zależności od miejsca ich występowania mają różny kształt i wygląd. Nieleczone żylaki pni żylnych i większych naczyń żylnych mogą prowadzić do poważnych powikłań i problemów zdrowotnych.

W przypadku zaawansowanego stadium choroby należy zgłosić się do lekarza, ponieważ zagraża to naszemu życiu. Do grupy podwyższonego ryzyka należą przede wszystkim kobiety, starsze osoby i ludzie nałogowo palący papierosy. Jak w przypadku większości chorób znaczenie mają też wiek, styl życia, otyłość, wykonywana praca, predyspozycje genetyczne, urazy, choroby układu krążenia i przebyta zakrzepica.

Jest dużo sposobów leczenia żylaków domowymi metodami. Najlepiej rozpocząć kurację po zauważeniu pierwszych objawów, najczęściej występują skurcze łydek, ból nóg, pieczenie skóry, opuchlizna, zmiany estetyczne.

Zaleca się uzupełnić dietę o warzywa, owoce, produkty bogate w krzem i witaminy B, C, PP, E. Największe ilości tych witaminy dostarczymy jedząc czarne porzeczki, orzechy laskowe, otręby, kaszę gryczaną, migdały, kiełki zbóż, fasolę, pomidory.

W walce z żylakami przydatne są też różnego rodzaju zioła (zwłaszcza nagietka), najlepiej jest stosować wyciągi i nalewki. Najskuteczniej działający wyciąg uzyskamy z kasztanowca, a nalewki z liści oczaru i dziurawca, mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i wzmacniające układ krwionośny.

 

Osoby cierpiące na tą przypadłość powinny unikać gorących kąpieli, sauny i solarium. Należy całkowicie zrezygnować z noszenia ciasnych ubrań i z chodzenia w szpilkach. Skuteczne jest też robienie sobie masażu nóg (w kierunku od stóp do kolan), unoszenie ich ponad poziom ud, prowadzenie zdrowego trybu życia i regularne ćwiczenia.

Osoby, które mają siedzącą pracę, a nie mają możliwości jej zmienienia powinny jak najczęściej wstawać i być w ruchu. Wystarczy, że podczas siedzenia będziemy ruszać nogami, a skutecznie pobudzimy krążenie krwi w dolnych kończynach. Odpoczywać powinniśmy w pozycji w której nogi będą cały czas uniesione w górę. Wyjątkowo skutecznym ćwiczeniem, które przeniesie nam natychmiastową ulgę i poprawi wygląd skóry jest położenie się, uniesienie nóg w górę i kręcenie stopami kółek.

Innymi domowymi sposobami na pozbycie się żylaków jest stosowanie babki lancetowatej, żywokostu, octu jabłkowego, winorośli i okładów z kapusty.

Babka lancetowa to roślina o silnym działaniu antybiotycznym i biogennym, a przy tym zawiera dużo przydatnych dla naszego organizmu substancji takich jak sole mineralne, flawonoidy, karoten, cynk, potas, magnez, witamina C. Możemy z niej zrobić kompresy lub maść. Do przygotowania kompresów wystarczy zwilżyć jej liście wodą i przyłożyć do chorych miejsc. Jeżeli chcesz zrobić maść potrzebne ci dodatkowo około 100ml miodu i 10ml wody. Należy zmielić kilkanaście listków, dodać miód i wodę, później gotować na lekkim ogniu, mieszając raz na jakiś czas, aż do uzyskania gęstej konsystencji charakterystycznej dla większości maści.

Żywokost to roślina z bogatym składem, dzięki któremu pobudza procesy regeneracyjne komórek skóry. Stosuje się ją w postaci balsamu, aby prawidłowo przygotować go do użytku wystarczy do rozdrobnionego korzenia dodać olej i podgrzewać na wolnym ogniu przez około godzinę

Ocet jabłkowy widocznie poprawia stan naczyń krwionośnych i pobudza układ krwionośny. Najprościej jest wcierać go w skórę, gdzie są widoczne żylaki.

Winorośl jest bogata w witaminy i oleje eteryczne dzięki czemu skutecznie wspomaga proces cyrkulacji krwi. Najczęściej stosuje się maść z liści winorośli, należy je wymieszać z oliwą z oliwek i aloesem, a następnie zaaplikować na chore miejsce.

Okłady z kapusty działają przeciwbólowo i wzmacniają naczynia krwionośne. Jej liście należy dać do miski z wodą i odrobiną szarego mydła, pozostawić do czasu uzyskania jednorodnej konsystencji, a następnie nałożyć na skórę.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię