Jagoda kamczacka – składniki odżywcze i właściwości

Jagoda kamczacka jest krzewem owocowym, który z roku na rok zdobywa większą popularność.

Krzew jest odporny na niskie temperatury i bardzo łatwy w uprawie. W Polsce może być hodowany w naturalnych warunkach. Kwiaty tej rośliny mają delikatny zapach, stanowią dobry produkt dla pszczół do produkcji miodu.

Owoce tego wyjątkowego krzewu zostały wpisane na listę nutraceutyków – produktów spożywczych, które jednocześnie są pożywieniem oraz środkiem farmaceutycznym.

Wyglądem, owoce jagody kamczackiej przypominają jagodę i borówkę, posiadają kolor czarno-fioletowy z delikatnym niebieskiemu nalotem, mają podłużny kształt, przeważnie osiągają długość 2-3cm, posiadają soczysty, sodko-kwaśny smak. Posiadają wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych – są bogate w antyoksydanty, hamują rozwój cukrzycy i chorób układu krążenia.

Owoce jagody kamczackiej od dawna wykorzystywane są w medycynie ludowej w Chinach, Północnej Rosji i Japonii – gdzie określne są jako „eliksir życia”. Stosuje się je głównie jako środek wzmacniający organizm, i obniżający ciśnienie tętnicze. Jagoda kamczacka ma również właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu hamuje rozwój wielu bakterii w organizmie. Wykorzystuje się ją również jako środek wspomagający leczenie malarii i anemii. Poniżej przedstawiamy wartości odżywcze i właściwości jagody kamczackiej.

Odmiany jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka posiada wiele odmian, wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • Jagoda kamczacka Dlinnopłodna – odmiana rosyjska, owoce są duże i smaczne bez wyczuwalnej nuty goryczki.
  • Jagoda kamczacka Sinigłaska – odmiana rosyjska o dużych i podłużnych owocach.
  • Jagoda kamczacka Czelabinka – odmiana rosyjska, w której owoce pokryte się intensywnym niebieskim nalotem.
  • Jagoda kamczacka Wołoszebnica – odmiana rosyjska, owoce koloru ciemnogranatowego, posiadają ponadprzeciętnie wysokie stężenie antocyjanów.
  • Jagoda kamczacka Atut – odmiana polska, duże owoce są bardzo aromatyczne i słodkie.
  • Jagoda kamczacka Wojtek – odmiana polska, której owoce świetnie nadają się do nalewek i kompotów.
  • Jagoda kamczacka Zojke – odmiana polska, najczęściej wykorzystywana w przetwórstwie, najsłodsza ze wszystkich odmian.
  • Jagoda kamczacka Ruben – odmiana z Azji północnej, smak owoców zbliżony jest do borówki, są największe ze wszystkich odmian.

 

Wartości odżywcze

Jagoda kamczacka zaliczana jest do najzdrowszych owoców na świecie. Zawierają w sobie tłuszcze, węglowodany, błonnik i białka. W ich kład wchodzą także witaminy: A, C oraz grupy B. Znajdziemy w nich również cenne składniki mineralne – żelazo, magnez, fosfor, magnez, potas i mangan. Szczególnie korzystny wpływ na organizm mają związki fenolowe – antocyjany ora flawonoidy; proantocyjany oraz kwasy fenolowe.

Właściwości prozdrowotne

Dzięki bogatemu wachlarzowi witamin, minerałów oraz innych substancji aktywnych, owoce jagód kamczackiej mają wiele cennych właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Przede wszystkim cenne jest ich ochronne działanie na organizm – ochraniają go przed wieloma chorobami, przyspieszają także odbudowę komórek wyniszczonych przez nowotwory. Regularne spożywanie jagody kamczackiej polecane jest szczególnie osobom, które borykają się z problemami sercowo-naczyniowymi i obniżonym ciśnieniem krwi. Badania naukowe przeprowadzone w Instytucie Państwowej Akademii Nauk dowiodły, że jagoda kamczacka wyrównuje poziom glukozy i lipidów we krwi, co pozytywnie wpływa na metabolizm i rozkład cukrów w organizmie.

Jagody kamczackie obniżają poziom cholesterolu oraz wspierają stabilizację poziomu cukrów w organizmie. Ich regularne spożywanie zmniejszy ryzyko wystąpienia miażdżycy i zwału serca. Dodatkowo wspierają trawienie i zapobiegają anemii. Wykazują silne działanie antyseptyczne, antybakteryjne oraz antywirusowe – badania naukowe potwierdzają, że ekstrakt z jagody kamczackiej skutecznie przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów i bakterii – m.in. Escherchia, gronkowca, paciorkowca kałowego, maczugowca błonicy, laseczki siennej i Campylobacter.

Dzięki bogatej zwartości witaminy A, jagoda kamczacka chroni przed rozwojem zaćmy i zwyrodnieniem plamki żółtej. Owoce posiadają również wysokie tężenie antocyjanów, które poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych siatkówki, zapobiegają również stanom zapalnym. Jagoda kamczacka poprawi zdolność widzenia po zmierzchu oraz korzystnie wpływa na ogólną ostrość wzroku. Zawartość antocyjanów w jagodzie kamczackiej stała się również przedmiotem badań czeskich naukowców z Polack University, zaobserwowali oni, że owoce działają ochronnie wobec promieniowania UV-A i UV-B. Dowiedziono, że ograniczają proces utleniania lipidów i zapobiegają uszkodzeniom DNA.

Znaczna zwartość przeciwutleniaczy w jagodzie kamczackiej spowalnia proces starzenia się neuronów oraz stymuluje pracę poszczególnych obszarów mózgu. Dzięki czemu, wpływa na poprawę zdolności uczenia się, koncentracji oraz pamięci. Pomaga również ograniczyć objawy u osób cierpiących na depresję.

Jedne z ciekawszych badań naukowych prowadzonych nad właściwościami jagody kamczackiej dowodzą, że antocyjany wyizolowane z tych owoców po podaniu do żołądkowym wykazują działanie radioochronne obejmujące powierzchnię całego ciała.

Jak wykorzystywać owoce jagód kamczackiej?

Jak każdy owoc i warzywo – jagodę kamczacką najlepiej jest spożywać na surowo – wtedy owoce zawierają najwięcej korzystnych dla zdrowia składników. Owoce jagody kamczackiej świetnie sprawdzą się do produkcji soków, przecierów i dżemów. Wykorzystuje się je do produkcji słodyczy, jogurtów oraz win. Nadają się do suszenia i mrożenia. W przemyśle spożywczym podstawową trudnością związaną z przetwarzaniem tego owocu jest brak możliwości zbioru mechanicznego, co wiąże się z wysokimi kosztami pozyskania owoców do produkcji.

Brukiew – składniki odżywcze i właściwości

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię