Szwedzi wypowiedzieli się na temat przystąpienia do NATO. Najnowszy sondaż

Większość Szwedów popiera przystąpienie kraju do NATO – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez szwedzką firmę badawczą Demoskop.

Wynik badania pokazał zmianę opinii publicznej, którą zaobserwowano także w społeczeństwie fińskim po podobnym sondażu, którego wyniki przedstawiono w zeszłym tygodniu.

Wysocy rangą przedstawiciele Partii Zielonych, a nawet rządzącej Szwecją Partii Socjaldemokratycznej wyrazili poparcie dla przystąpienia do NATO, mimo swojego wcześniejszego sprzeciwu.

Z sondażu wynika, że:

  • 49 procent opowiada się za przyłączeniem do NATO,
  • 27 procent jest przeciwnych przystąpieniu Szwecji do Sojuszu, a
  • 22 procent Szwedów jest jeszcze niepewnych.

W styczniowym sondażu 42% respondentów było za, a 37% przeciw. Z ustalonych przez spółkę badawczą informacji, przeciwnicy przystąpienia do NATO twierdzą, że akces mógłby spowodować rosyjski atak na Szwecję.

Dyrektor wykonawczy firmy Demoskop, Karin Nelsson, wskazała, że wpływ na diametralną zmianę opinii publicznej Szwedów ma obecna sytuacja na świecie, spowodowaną rosyjską inwazją na Ukrainie. ,,Nasza własna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa ucierpiała, a ludzie widzą, co stało się z Ukrainą, która również nie była częścią NATO” – wyjaśniła dyrektor.

IAR

Lista 10 najpopularniejszych książek z dziedziny reportaż

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię