Hawaje – najmłodszy stan USA

Któż nie marzył o Hawajach patrząc na listopadową pluchę za oknami? Nie każdemu dane odwiedzić te rajskie wyspy, a ci, którzy na razie sobie na taką podróż pozwolić nie mogą, zawsze mają możliwość popłynąć na skrzydłach wyobraźni. A jest o czym marzyć!

Składający się z Niihau, Kauai, Oahu, Maui, Molokai, Molokai, Lanai, Kahoolawe i Big Island of Hawaii, wyspiarski stan jest najbardziej odizolowaną od reszty świata enklawą zamieszkałą przez ludzi. Od Kalifornii dzieli je niemal 4000 km, 6200 km od Japonii, 7900 km od Chin i 8500 km od Filipin.

Wulkaniczne wyspy zostały wypiętrzone przez wybuchy z morskiego dna. Obecnie Hawaje to jedyny stan,w  którym uprawiana jest kawa.  I nie tylko, bo Hawaje to największy eksporter ananasów. To z nich pochodzi aż 1/3 światowej produkcji tych lubianych owoców.  Poza nimi na Hawajach rośnie też kakao i wanilia.

Hawaje cały czas rosną.  Dzięki ciągle trwającej erupcji, powierzchnia tego wyspiarskiego stanu, rokrocznie powiększa się o 42 akry. Na Hawajach zakazane jest stawianie bilboardów i hodowanie węży. Jedynie ogrody zoologiczne mają prawo do trzymania tych gadów.

Puste wulkaniczne pola służą astronautom szykującym się do kosmicznych wypraw. To na nich uczą się poruszania po powierzchni Księżyca, czy życia na powierzchni Marsa.  Prawdziwie kosmiczną informacją jest fakt, że na Hawajach przyszedł na świat Barack Obama. Czterdziesty czwarty prezydent USA urodził się na wyspie Oahu.

MT

Chcesz żyć dłużej? Przeprowadź się na Hawaje!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię