40 prostych sposobów na udany związek

1. Bądźcie obecni w życiu partnera lub partnerki. Poświęcanie swojej uwagi i czasu drugiej połówce pozwala na pokazanie, że zależy Nam na drugiej osobie.

2. Mówcie otwarcie o swoich uczuciach. Nie ma nic gorszego niż zamykanie się na drugą osobę, dlatego mówienie o swoich sukcesach, radościach, ale i lękach czy porażkach jest niezwykle ważne. Szczerość to podstawa zdrowego i szczęśliwego związku.

3. Nie pozwól na stagnację. W wieloletnich związkach zazwyczaj wkrada się rutyna, która nie jest niczym złym. Jednak warto przy tym pozostać spontanicznym i otwartym na nowe sposoby spędzania wspólnego czasu. Wtedy z pewnością nie wpadniecie w stagnację, a będziecie chcieli coraz więcej.

4. Przytulajcie się. I trzymajcie za ręce. Okazywanie sobie bliskości jest dobre w każdym wieku. Pozwala na pokazie drugiej osobie, ze nawet po kilku czy kilkudziesięciu latach związku ciagle nam na sobie zależy i chcemy być blisko.

5. Bądźcie punktualni. W sytuacjach, gdy wybieracie się na wspólne wyjście postarajcie się być gotowi o ustalonej wcześniej godzinie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych sporów oraz pokaże, że wspólne sprawy są dla was ważne.

6. Chodźcie na randki. W długich związkach ludzie często rezygnują ze wspólnego spędzania czasu poza domem, a jest doskonały sposób na budowanie szczęśliwej relacji. Wspólne wychodzenie na randki raz na jakiś czas pozwala na podtrzymanie ognia i zaangażowania w związku.

7. Dbajcie o siebie, gdy jesteście chorzy. Nikt nie lubi chorować, dlatego kiedy twojego partnera lub partnerkę dopadła choroba zadbaj o nią. Idź po lekarstwa, zrób jej herbatę i bądź przy niej.

8. Dzielcie się obowiązkami. Wspólne mieszkanie wymaga zaangażowania obu osób. Czasy się zmieniły, dlatego obowiązki powinny być rozłożone zarówno na partnerkę, jak i partnera zgodnie z waszymi preferencjami czy dostępnym w ciagu dnia czasem.

9. Dbajcie o to, żeby druga osoba nie miała wątpliwości, jak ją kochacie. Mówienie sobie „Kocham Cię” nigdy nie powinno się znudzić. Podkreślenie swoich uczuć dodatkowo pozwala na podkreślenie, jak ważna jest druga osoba dla nas oraz daje jej poczucie bezpieczeństwa i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

10. Pamiętajcie, że kłótnie to normalna sprawa. Można kogoś kochać, a jednocześnie nie zgadzać się z nim w niektórych kwestiach, co często prowadzi do sporów czy awantur. Nie da się tego uniknąć w wieloletnich relacjach. Ważne, aby umieć dojść do porozumienia.

11. Podczas kłótni nie wracajcie do przeszłości. Wypominanie nieprzyjemnych sytuacji i porażek z przeszłości nie wnosi nic dobrego do teraźniejszości, która tym momencie powinna być dla was najważniejsza.

12. Unikajcie uogólnień. Podczas kłótni czy rozmowy często padają słowa uogólniające, takie jak „zawsze”, „nigdy” czy „za każdym razem”. Warto je wyeliminować, ponieważ w związkach nigdy coś nie jest czarno-białe.

13. Nauczcie przyznawać się do winy. Urażona duma to częsty powód, dla którego nie przyznajemy racji drugiej osobie, co negatywnie przekłada się na relację. Warto nauczyć się, że nie zawsze musimy mieć rację.

14. Uporządkujcie relacje z rodziną – wasze rodziny mogą być zupełnie różne i mieć odmienne spojrzenie na świat. Zdarza się tez, ze rodzina jednego z partnera nie akceptuje waszego związku. Warto pamiętać, ze najważniejsi w tym wszystkich jesteście wy i wasze uczucia do siebie.

15. Żartujcie i wygłupiajcie się, jak najczęściej. Dystans do siebie i umiejętność żartowania z codziennych sytuacji sprawia, że życie drugą osobą staje się znacznie przyjemniejsze.

16. Bądźcie prawdziwymi przyjaciółmi. Budowanie trwałego związku warto oprzeć na wzajemnym szacunku i po prostu lubieniu siebie wzajemnie.

17. Wspierajcie się w ważnych dla was kwestiach. Partner lub partnerka to najważniejsze osoby, dlatego należy okazywać im wsparcie i motywować do działania, tak aby mieli pewność, że niezależnie od efektu będziecie obok.

18. Poznawajcie swoje potrzeby. Dobre poznanie drugiej osoby to określenie tego, czego od nas oczekuje i potrzebuje w codziennym życiu. Pomaga to znacznie usprawnić wspólne funkcjonowanie oraz umożliwia sprawianie sobie nawzajem drobnych przyjemności.

19. Komplementujcie się. Warto pamiętać o mówieniu miłych słów drugiej osobie, jak najczęściej.

20. Unikajcie krytykowania swojego partnera. Obrażanie drugiej osobny i wytykanie jej każdego błędu nie przyniesie niczego dobrego. Zwłaszcza wtedy, gdy są obok was inne osoby.

21. Wspierajcie się w zdrowych nawykach. Będąc w związku znacznie łatwiej wspólnie zabierać się za duże zmiany, takie jak odchudzanie, bieganie czy rzucenie palenia.

22. Dbajcie o swoją atrakcyjność fizyczną. Nawet w wieloletnich wiązkach warto zadbać o to jak postrzega nas druga osoba i czy nadal uważa nas za atrakcyjnych i pociągających.

23. Obdarowujcie się nawzajem. Czasem może to być upieczenie ciasta czy kupno breloczka, którego druga osoba potrzebuje. Drobne upominki czy miłe gesty bez okazji pokazują, że zależy nam na drugiej osobie i pamiętamy o jej potrzebach.

24. Dbajcie o swoje rytuały. Tworzenie i przestrzegajcie wspólnych rytuałów, takich jak wspólne śniadania czy czytanie przed snem. Sprawia, że codzienność staje się o wiele przyjemniejsza.

25. Bądźcie dla siebie podporą w trudnych sytuacjach. W życiu zdarzają się różne stresujące momenty, takie jak utrata pracy, kłopoty ze zdrowiem czy depresyjne samopoczucie. Ważne, aby wspierać w tym czasie drugą osobę poprzez pomoc, otaczanie opieki i nie wywieranie presji.

26. Rozmawiajcie. Czasem krótka codzienna rozmowa o tym, za co jesteśmy wdzięczni czy o tym co nas boli potrafi zdziałać cuda.

27. Pamiętajcie o swoich zainteresowaniach. Osoby będące w związkach często skupiają się tylko na nim i zapominają o swoim hobby. Jednak nie należy rezygnować dla związku z tego, co sprawiało nam radość i było dla nas ważne. Szczęśliwe i spełnione jednostki to szczęśliwy związek.

28. Podejmujcie wspólne decyzje. Obie osoby będące w związku chcą czuć się ważne i mieć coś do powiedzenie, dlatego wszystkie ważne decyzje powinniście podejmować wspólnie.Dyskusja oraz przedstawienie swoich argumentów z pewnością pozwolą wam dojść do porozumienia.

29. Słuchajcie się wzajemnie. Wysłuchanie i wspieranie drugiej osoby jest bardzo ważne. Pozwala to na zrozumienie, co ona czuje i znalezienie wspólnego rozwiązania.

30. Grajcie zespołowo. Będąc w związku powinniście tworzyć zgraną drużynę, która wspólnie podchodzi do kolejnych wyzwań.

31. Idźcie na kompromisy. Wspólne życia wymaga uwzględniania potrzeb i oczekiwań drugiej osoby, co do wielu ważnych i mniej istotnych kwestii.

32. Akceptujcie siebie. Każdy z nas ma swoje mocniejsze i słabsze strony, a związek powinien być bezpieczna przystanią, w której możemy być po prostu sobą.

33. Nie zmieniajcie partnera lub partnerki na siłę. Każdy z nas ma swoją naturę, upodobania i określony sposób bycia. Nie da się zmienić kogoś na siłę.

34. Wyrażajcie wdzięczność. Warto doceniać drugą osobę za to co robi dla nas w codziennym życiu.

 

35. Nie rozkazujecie sobie. Władczy ton i wyznaczanie zadań poprzez rozkazy to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca w zdrowym i szczęśliwym związku. Warto komunikować, to czego potrzebujemy od drugiej osoby poprzez normalną dyskusję na dany temat.

36. Nie zakładajcie, że druga osoba czyta wam w myślach. Partnerzy w związku to odrębne jednostki, które nie wiedzą wszystkiego i nie zawsze wiedzą, jak się zachować, co zrobić czy jaką decyzję podjąć. Dlatego chcąc określonego efektu, warto mówić o swoich potrzebach oraz o tym, dlaczego coś jest dla ciebie ważne.

37. Interesujcie się drugą osobą. Zadawanie pytań o doświadczenia, przeżycia czy nawet o sytuacje, które miały miejsce w ciągu dnia to doskonała okazja do poznania drugiej osoby i budowania trwałej relacji.

38. Odłużcie telefony na bok. W ciagu dnia osoby w związku nie maja wiele okazji do wspólnego spędzania czasu, wiec jeśli już on jest warto wykorzystać go w pełni.

39. Rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach i planach na przyszłość. Stworzenie wspólnej wizji waszego związku i ustalenie kilku ważnych aspektów pozwoli wam wspólnie dążyć do tego, aby wasz związek wyglądał, tak jak tego oczekujecie.

40. Bądźcie gotowi na zmiany. To normalne, że na przestrzeni lat osoby będące w związku będą się zmieniać. A razem z nimi ich potrzeby, postrzeganie świata i plany na przyszłość. Warto o tym rozmawiać i być otwartym na druga osobę.

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię