Masz do tego prawo! Rodzic to też człowiek

Bez wątpienia każdy rodzic pragnie aby w oczach dziecka być autorytetem i wzorem do naśladowania.

W tym celu dokładamy wszelkich starań aby stworzyć naszym milusińskim idealne warunki do życia i rozwoju. Jesteśmy na każde ich zawołanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Uchylili byśmy dzieciom nieba aby tylko były szczęśliwe i pozytywnie nas postrzegały. Tak bardzo pragniemy spisać się w roli rodziców, że zapominamy o sobie. Nasze potrzeby schodzą na drugi plan, co prowadzi do ogólnego niezadowolenia i rozdrażnienia. Taki stan z pewnością nie pomaga w rodzicielstwie. W efekcie nasze bezgraniczne poświęcenie może przynieść odwrotny skutek.

Nie da się wychować szczęśliwych dzieci samemu będąc sfrustrowanym. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, nie maszynami. Mamy pragnienia, potrzeby i słabości. Miewamy gorsze dni i bywamy po prostu zmęczeni. Dlatego każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu, chwili tylko dla siebie, aby naładować baterie i nabrać chęci do życia.

Małe rzeczy takie jak odprężenie w wannie pełnej piany, spotkanie ze znajomymi czy dobry film z partnerem, potrafią zdziałać cuda. Taka szczypta egoizmu jest potrzebna każdemu by czuć się zrelaksowanym. To z kolei przekłada się na nasze relacje z dziećmi. Powinniśmy otwarcie rozmawiać z dziećmi o tym, że też mamy potrzeby. Gdy maluchy widzą nasze zadowolenie same nabierają pozytywnego nastawienia. Inaczej mówiąc to jak czujemy się my, przekłada się na to jakimi ludźmi będą nasze pociechy.

To że czasami denerwujemy się na nasze dzieci i najzwyczajniej mamy wszystkiego dość, nie oznacza że jesteśmy złymi rodzicami. Jak każdy, możemy być niedoskonali i popełniać błędy. Trzeba też z czasem nauczyć się odmawiać. Nie możemy spełniać każdej zachcianki. W żaden negatywny sposób nie odbije się to na naszych dzieciach. Wręcz przeciwnie. Nauczy je to cierpliwości i pozwoli zrozumieć że w dorosłym życiu nie zawsze mamy to co chcemy na zawołanie.

Faktem jest że niemowlęta wymagają większej uwagi niż starsze dzieci. Te najmłodsze można czasem zostawić pod opieką babci lub opiekunki. Te starsze mogą przez chwile zając się same sobą. Z pewnością nie stanie im się krzywda jeśli wygospodarujemy odrobinę czasu dla siebie. Pamiętajmy więc że rodzic to też człowiek i ma pełne prawo zadbać o siebie.

Zabawa w zabijanie? Rodzice! Bądźcie czujni!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię