Jak prawidłowo podlewać storczyki?

Storczyki to bardzo popularne i wyjątkowo piękne kwiaty. Należą do rodziny Storczykowatych, która obejmuje 880 rodzajów i nawet 40 tysięcy gatunków!

Wszystkie te rośliny łączą kolorowe i okazałe kwiaty, które z pewnością ożywią każde wnętrze i nadadzą mu elegancki wygląd. Aby cieszyć się ich pełnym urokiem, warto o nie odpowiednio dbać. Poniżej zamieszczamy parę wskazówek dotyczących podlewania.

Storczyki jako rośliny egzotyczne wymagają od nas więcej uwagi i bacznej obserwacji ich kondycji. Dobry i doświadczony hodowca wie, że ze względu na ich szczególne wymagania, nie da się określić stałego przedziału czasowego, co ile należy go podlewać. Niezbędna jest obserwacja korzeni rośliny. Gdy stają się pożółkłe, a podłoże wyraźnie suche to znak, że należy je nawodnić. Dlatego dobrym patentem jest umieszczenie go w przezroczystej osłonce, przez którą widać wszystkie korzenie.

Storczyki, tak jak większość roślin najlepiej podlewać rano lub wieczorem, aby słońce nie spowodowało nadmiernego parowania wody, którą dostarczamy roślinie. Jeśli chcemy zadbać o to żeby storczyk miał duże i piękne kwiaty, nie zaleca się podlewania go wodą z kranu, gdyż ma ona za dużo wapnia, który może opóźnić lub nawet uniemożliwić rozwój kwiatów.

Najlepszym sposobem będzie zmieszanie wody destylowanej bądź deszczówki z kranówką, w proporcjach 2:1. Przy podlewaniu należy unikać zamoczenia liści. Ta część rośliny jest wyjątkowo wrażliwa na wodę. Jej obecność może spowodować ich poparzenie w bardzo słoneczne dni lub choroby liści o podłożu grzybowym.

Storczyki można podlewać na dwa sposoby. Pierwszy, nazwijmy go tradycyjnym, na pewno wszystkim znany, polega na wlewaniu wody np. z konewki, bezpośrednio na korzenie storczyka.

 

Drugim sposobem jest zanurzenie całej osłonki w misce z wodą, najlepiej na około 15 – 30 minut, nie dłużej. Ten sposób zapewnia nasiąknięcie podłoża, który najczęsciej składa się z kory egzotycznych drzew. Dzięki takiemu zabiegowi podłoże nasiąka i stopniowo oddaje wilgoć korzeniom.

Być może proces podlewania storczyka wydaje się skomplikowany. Niemniej jednak, dobra kondycja rośliny i jej piękne kwiaty, wynagradzają trudy ich pielęgnacji. Dlatego jest ona tak popularna i lubiana w polskich domach.

Jak sadzić i zbierać rozmaryn?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię