Jak się upewnić, że hakerzy nie mają dostępu do twojej sieci domowej?

Cyberprzestępczość rośnie, a hakerzy próbują na wiele sposobów zdobyć dostęp do domowych systemów i plików.

Sieci domowe nie są chronione przez te same rygorystyczne protokoły cyberbezpieczeństwa, do których mają dostęp sieci korporacyjne dlatego też łatwiej jest je złamać.

Firma ExpressVPN zajmująca się ochroną prywatności sporządziła listę podstawowych zasada utrudniających pracę hakera.

1. Aktualizuj, aktualizuj, aktualizuj

Zagrożenia bezpieczeństwa nieustannie ewoluują, dlatego musisz na bieżąco aktualizować swoją przeglądarkę. Aktualizacje pomagają chronić twój komputer przed najnowszymi wirusami i atakami rozprzestrzeniającymi się. Dotknij lub kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, czy korzystasz z najnowszej wersji przeglądarki.

 

Również regularnie aktualizuj system operacyjny. System Windows uruchamia częste aktualizacje, a ich pominięcie może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa twojego systemu. Większość komputerów z systemem Windows domyślnie pobiera – jeśli nie zmieniłeś ustawień automatycznej aktualizacji i instaluje je automatycznie. Jeśli wyłączyłeś automatyczne aktualizacje, musisz aktualizować system ręcznie.

To samo dotyczy komputerów Mac. MacOS firmy Apple otrzymuje aktualizacje za pośrednictwem Mac App Store. Otwórz aplikację App Store, kliknij Aktualizacje, aby je pobrać i zainstalować.

2. Przetestuj zaporę sieciową

Nawet jeśli cyberprzestępcy mogą zobaczyć twoją sieć, zapora – firewall pomaga zapobiegać w ich przedostawaniu się do środka i wyrządzeniu jakichkolwiek szkód. Upewnij się, że zapora jest włączona.

W systemie Windows otwórz Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia. Wybierz Zabezpieczenia Windows (Windows Security) z menu po lewej stronie. Wybierz Firewall & Network Protection, aby otworzyć menu zapory. Twój system poinformuje Cię, czy zapora jest włączona, czy nie. Jeśli jest wyłączony, możesz go włączyć lub zresetować ustawienia do wartości domyślnych, klikając opcję Przywróć domyślne zapory.

W komputerach Mac otwórz Preferencje systemowe, a następnie kliknij w Bezpieczeństwo i Prywatność. Kliknij ikonę kłódki, aby wprowadzić zmiany. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło administratora. Następnie wybierz Włącz zaporę – firewall.

3. Usuń rozszerzenia przeglądarki

Większość rozszerzeń przeglądarki to bezpieczne w użyciu narzędzia, które zwiększają wygodę korzystania z Internetu. Większość. Niektóre wyrządzają szkody. Regularnie przeszukuj listę rozszerzeń i usuwaj te, których nie rozpoznajesz lub których już nie używasz.

  • W przeglądarce Chrome

Przejdź do menu Chrome Web Store, aby zobaczyć listę wszystkich aktualnie zainstalowanych rozszerzeń. Usuń je, klikając Usuń z Chrome. Kliknij kartę Biblioteka i usuń z niej również rozszerzenie.

  • W przeglądarce Firefox

Kliknij trzywierszowy przycisk menu i kliknij Dodatki, a następnie Rozszerzenia. Przewiń listę rozszerzeń i kliknij ikonę z trzema kropkami obok rozszerzeń, które chcesz usunąć. Wybierz Usuń, aby usunąć je z przeglądarki.

  • W Safari

Wybierz Safari > Preferencje, a następnie kliknij w Rozszerzenia. Aby wyłączyć rozszerzenie, usuń zaznaczenie jego pola wyboru. Aby odinstalować rozszerzenie, wybierz rozszerzenie i kliknij przycisk Odinstaluj.

4. Usuń host files w Windows

Użytkownicy systemu Windows powinni sprawdzić host file – pliki gospodarza, aby sprawdzić, czy osoby atakujące nie dokonały jakichś nietypowych konfiguracji. Hakerski plik może zastąpić twój DNS i przekierować adresy URL do innych lokalizacji, takich jak złośliwe witryny.

Naciśnij klawisz Windows + R na klawiaturze i wklej do niego C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts.

W wyświetlonym menu podręcznym wybierz Notatnik, aby otworzyć plik. Przewiń i zanotuj każdy nietypowy lub zniekształcony tekst. Skopiuj dane tutaj zawarte do innego dokumentu tekstowego jako kopię zapasową i usuń nietypowe wpisy. Kliknij Plik, a następnie Zapisz, aby wprowadzić zmiany.

 

5. Sprawdź kto korzysta z twojego Wi-Fi

Intruzi sieciowi mogą spowolnić szybkość Internetu i ingerować w dane. Warto wiedzieć, kto jeszcze może być zalogowany pod twoim Wi-Fi i z niego korzystać.

Aby zobaczyć wszystkie urządzenia podłączone do twojej sieci, otwórz menu ustawień routera. W tym celu wpisz swój adres IP w pasku adresu przeglądarki internetowej. Zazwyczaj adres ten można znaleźć na naklejce umieszczonej na spodzie routera, ale większość korzysta z adresu domyślnego 192.168.1.1.

Następnie zaloguj się za pomocą swojej nazwy użytkownika i hasła. Jest to domyślna nazwa użytkownika i hasło routera lub unikalny login utworzony podczas konfiguracji. Jeśli nie masz pewności, jaki jest twój login, zadzwoń do swojego dostawcy usług internetowych w celu uzyskania pomocy.

Po zalogowaniu się do ustawień routera poszukaj opcji, która wygląda jak „Dołączone urządzenia”, „Połączone urządzenia” lub „Lista klientów” (“Attached Devices, “Connected Devices”, “Client List.”). Sprawdź listę i zanotuj wszystkie nazwy, których nie rozpoznajesz. Zwykle możesz je również wyrzucić z tego menu.

6. Ukryj swoją sieć Wi-Fi

Domyślnie router emituje nazwę swojej sieci (SSID), abyś ty i twoi goście mogli go łatwo znaleźć. Oznacza to również, że każdy, kto szuka twojej sieci, może spróbować dołączyć. Możesz zmienić ustawienia tak, aby tylko osoby znające dokładną nazwę routera mogły spróbować dołączyć się.

 

Aby to zrobić, zaloguj się do ustawień routera i znajdź menu ustawień sieci bezprzewodowej. Poszukaj opcji transmisji dla swojego identyfikatora SSID, która najczęściej jest domyślnie włączona. Wyłącz tę opcję. Upewnij się, że zapisałeś swój identyfikator SSID przed wyłączeniem transmisji. W przeciwnym razie możesz stracić dostęp do sieci.

Te baterie ładują się w 10 minut! Jak to możliwe?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię