Alabama – ciekawostki ze stanu

Czy wiecie, że Alabama jest domem dla największej liczby ślimaków w całych Stanach Zjednoczonych? Aż 43% populacji tych mięczaków żyjących w USA jest Alabamańczykami.

Nie wiadomo, czy ma to jakiś związek z najwyższa w całych Stanach populacją ludzi głęboko religijnych, bo takową również się ten 30 co do wielkości stan USA, może poszczycić.

 

To właśnie w konserwatywnej Alabamie,w  roku 1955 aresztowano czarnoskóra Rose Parker. Kobieta odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie.  Ta sytuacja stała się początkiem ruchów antyrasistowskich i obywatelskich, a sama odważna kobieta zyskała przydomek Matki Ruchów Obywatelskich.

 

Walka o równouprawnienie i uznanie rasizmu za rażące naruszenie praw człowieka nie była łatwa. W Montgomery Civil Rights Landmarks znajduje się centrum pamięci o przywódcach, którzy zginęli podczas wojny o prawa obywatelskie w latach 1954-68. Znajduje się tam Ściana Tolerancji, gdzie goście zobowiązują się do walki z nienawiścią i nietolerancją.

Faktycznie, od dzielnej postawy Rose Parker do chwili,w  której równouprawnienie faktycznie zaczęło obowiązywać, minęła dekada.  Marsz z Selmy do Montgomery w Alabamie w 1965 roku zagwarantował prawo do głosowania wszystkim Afroamerykanom. Dr Martin Luther King Jr. wziął udział w tym marszu. Wcześniej, w 1964 roku, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, co pomogło mu zwrócić uwagę na trudności, z jakimi borykali się czarni wyborcy, oraz na potrzebę wprowadzenia krajowego Voting Rights Act

Alabama to raj dla miłośników silnikowych jednośladów. Znajduje się tu największe na świecie muzeum motocykli. Siedziba tej atrakcji to Barber Vintage Motorsports Museum w Birmingham. Nasyceni widokiem dwóch kółek mogą zechcieć zejść do podziemia. Szerokie wody otwiera przed nimi niezwykły podziemny wodospad  Never Sink Pit, Fackler, gdzie woda spływa wapiennym zapadliskiem z wysokości 162 metrów.

 

To nie koniec atrakcji tego stanu. Dothan w Alabamie okrzyknięte zostało światową stolicą … orzeszków ziemnych.  Zasłużyło sobie na to miano w pełni. Największy, bowiem festiwal orzeszków ziemnych w Stanach Zjednoczonych odbywa się każdej jesieni właśnie w Dothan w stanie Alabama.

Stan Alabama to także miejsce działania słynnych braci Wright – prekursorów lotnictwa. W 1910 roku bracia otworzyli pierwszą w historii USA szkołę lotnictwa cywilnego na starej plantacji bawełny na obrzeżach Montgomery w Alabamie. A to nie koniec słynnych i przydatnych wynalazków mających swoje korzenie w Alabamie. Mary Anderson, urodzona w Greene County w Alabamie, jest uznawana za wynalazczynię wycieraczek samochodowych. Patent na swój wynalazek uzyskała w 1903 roku. W 1922 r. Cadillac jako pierwszy producent samochodów wprowadził je do standardowego wyposażenia.

 

Po takiej dawce niezwykłości trudno się dziwić, że właśnie stan Alabama jest domem dla największego na  świecie pomnika. Posąg Vulcan, symbol miasta Birmingham jest największym żeliwnym posągiem na Ziemi.

MT

Ciekawostki o stanie Montana

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię