„Kraken” w USA. Co o nim wiemy? Jest się czego bać?

Epidemie towarzyszą ludzkości od zawsze. Co jakiś czas dziesiątkowały populacje i budziły powszechny strach. Niski poziom higieny i wiedzy medycznej powodowały, że śmiertelność była bardzo duża. Wyludniały się całe miasta.

Przykładowo, epidemia grypy zwanej „hiszpanką”, jeszcze w XX w. pochłonęła więcej ofiar, niż I Wojna Światowa. W roku 2019 świat zelektryzowała wieść o pojawieniu się nowego zagrożenia.

Pandemia

Słysząc słowo pandemia, przychodzi nam na myśl grypa. Mieliśmy pandemię hiszpanki, ptasiej, czy świńskiej grypy. Jednak może ona dotyczyć wszystkich chorób. Pandemia jest to wystąpienie danej choroby na dużych obszarach i w tym samym czasie. Najczęściej są to obszary całych kontynentów.

Koronawirus

Koronawirusy są to RNA-wirusy odpowiadające za około 20% zakażeń górnych dróg oddechowych. Nasilenia występują mniej więcej co 4 lata. Zbudowane są z RNA, a ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę. Atakuje głównie ssaki i ptaki.

Objawy zakażenia

Przebieg choroby zazwyczaj nie jest ciężki, ale w połączeniu z chorobami współistniejącymi może być nawet ze skutkiem śmiertelnym. Do najczęstszych objawów należą:

XBB.1.5 Kraken w USA

Omikron XBB.1.5, czyli Kraken, po raz pierwszy wykryty został w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec grudnia był odpowiedzialny za 40% wszystkich zanotowanych przypadków zachorowań. Jest to dwukrotny wzrost zakażeń w stosunku do poprzedniego tygodnia. Dr Michael Osterholm specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Stanu Minnesota stwierdził, że jest to prawdopodobnie najgorszy wariant, z jakim obecnie mierzy się świat.

Kraken ma dużą zdolność obchodzenia odporności immunologicznej nabytej w wyniku szczepienia lub wcześniejszej infekcji. Zapewne spowoduje to zwiększenie liczby zakażeń. Z początkowych badań wynika, że XBB.1.5 łatwiej przenika do komórek niż jego poprzednik wariant XBB. Dobra wiadomości jest taka, że Światowa Organizacja Zdrowia wydała komunikat, że obecnie nie ma danych stwierdzających, by Kraken powodował ostrzejszy przebieg choroby.

ZSS

Chcesz żyć dłużej? Pamiętaj o 5 zasadach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię