30 sposobów na wykorzystanie octu

1. Czyszczenie różnych elementów i sprzętów. Ocet wymieszany z wodą doskonale sprawdza się podczas czyszczenia elementów wyposażenia, takich jak lodówka
2. Czyszczenie i dezynfekowanie desek do krojenia.
3. Skuteczne czyszczenie armatury kuchennej i łazienkowej.
4. Czyszczenie powierzchni. Roztwór octu to dobry sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i bakterii z powierzchni blatów kuchennych czy szafek.
5. Przecierane luster i mebli. Zastosowanie octu pozwala na wyczyszczenie ich bez pozostawiania smug.

6. Usuwanie kamienia z czajnika elektrycznej. Przygotowanie roztworu z octu i wody pozwala na dokładne odkamienienie grzałki czajnika elektrycznego.
7. Usuwanie kamienia z toalety. W tym celu należy wsypać do WC sodę oczyszczoną, sól kuchenną, ocet oraz odczekać około pół godziny. Po tym czasie można spłukać wszystko gorącą wodą.
8. Dezynfekcja pralki. Do szuflady na proszek należy wlać rozwtór octu i wstawić pranie w temperaturze 95 stopni.
9. Czyszczenie kabiny prysznicowej przy pomocy rotworu octu z wodą.
10. Niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Przykrego zapachu z pomieszczenia można pozbyć się poprzez gotowanie w garnku roztworu wody z octem, aż do momentu jego całkowitego odparowania.

11. Mycie i odświeżanie powierzchni drewnianych. Polerowanie szmatką nasączoną mieszanką octu, ciepłej wody i oliwy pozwala na odświeżenie drewnianych powierzchni i ponowne nadanie im blasku.
12. Usuwanie plam i zacieków z soli na butach. To rozwiązanie, które okazuje się niezwykle pomocne w okresie zimowym.
13. Dodawanie do prania. Nalanie szklanki octu do szufladki w pralce na płyn do płukania pozwala na zmiękczenie jasnych tkanin, zapobieganie ich elektryzowaniu oraz farbowaniu ubrań.
14. Usuwanie naklejek. Wystarczy nasączyć watę w occie i przyłożyć ją na kilka minut na naklejce. Pozwala to na delikatne usunięcie przyklejonego elementu bez pozostawiania śladu po nim.
15. Udrażnianie rur. To kolejny świetny pomysł na wykorzystanie octu, który pozwala na odetkanie odpływu poprzez zastosowanie mikstury, na którą składają się ocet, woda i soda oczyszczona.

 

16. Czyszczenie dywanów. Czyszczenie tego typu tekstyliów przy pomocy octu pozwala na odzyskanie przez nie dawnej świeżości i koloru.
17. Czyszczenie przelewowego ekspresu do kawy poprzez wlanie go do pojemnika i uruchomienie procesu zaparzania kawy. Następnie należy to powtórzyć kilka razy z samą wodą, która pozwoli na pozbycie się specyficznego posmaku i zapachu octu.
18. Czyszczenie srebra. Ocet z powodzeniem wykorzystywany jest podczas czyszczenia srebrnej biżuterii. W tym celu należy przygotować rozwtór wody z octem i miękką ściereczkę.
19. Sposób na muszki owocówki. Przygotowanie pułapki na muszki owocówki z octu i płynu do naczyń zamkniętych w niewielkim pojemniku to doskonały sposób na pozbycie się tych natrętnych insektów z twojej kuchni.
20. Przedłużenie świeżości kwiatów. Roztwór z wody i octu jabłkowego wlany do wazonu na kwiaty pozwala na wydłużenie ich świeżości.

21. Czyszczenie okularów.
22. Czyszczenie przypalonej patelni lub garnka.
23. Mycie termosu.
24. Czyszczenie fug przy pomocy starej szczoteczki do zębów, którą zanurza się w occie.
25. Usuwanie zażółceń z materiałów. Wystarczy zamoczyć je na noc w roztworze wody z octem, a następnego dnia wyprać je przy pomocy klasycznych metod.

26. Mycie naczyń. Zastosowanie octu podczas mycia naczyń pozwala na odzyskanie ich blasku.
27. Mycie warzyw i owoców. Roztwór octu jabłkowego z wodą to doskonały środek do czyszczenia zakupionych warzyw i owoców z pestycydów, których nie pozwala pozbyć się zwykłe mycie ich wodą.
28. Dodawanie do sosów sałatowych. Olej to popularny składników sosów, który często wykorzystywany jest podczas przygotowywania sałatek na bazie kapusty lub sałaty.
29. Przygotowywanie marynaty do pieczonych warzyw.
30. Przygotowywanie ogórków korniszonych i konserwowych. Ocet to podstawowy składnik zalewy do przygotowania tego rodzaju przetworów.

9 rzeczy, których nigdy nie powinno się wkładać do suszarki

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię