4 sposoby na wsparcie jelit

W przewodzie pokarmowym żyją biliony drobnoustrojów, które są unikalną kombinacją żywych bakterii, zarówno „dobrych”, jak i „złych”, wpływających na wszystko, od trawienia po odporność.

Wielu lekarzy uważa, że zdrowie jelit jest punktem wyjścia do długotrwałego zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia.

Dobre zdrowie jelit występuje, gdy gatunki te rozwijają się w równowadze; w związku z tym utrzymanie ich właściwej równowagi ma kluczowe znaczenie dla wspierania wszystkich systemów w ciele.

1. Jedz pokarmy wspomagające jelita

Zapewnienie żywego, zdrowego mikrobiomu jelitowego zaczyna się od dostarczenia organizmowi najlepszych źródeł i różnorodności składników odżywczych, jakich potrzebuje.

  • Zdrowe tłuszcze – takie jak dziko złowione tłuste ryby, awokado, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, orzechy i nasiona.
  • Przyprawy -imbir, kardamon, pieprz cayenne i kurkuma.
  • Pokarmy bogate w polifenole – jagody, kakao, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, nasiona chia, orzechy włoskie.
  • Zielone warzywa liściaste – szpinak, jarmuż i kapusta
  • Żywność probiotyczna – fermentowana żywność, taka jak kimchi, jogurt, pikle, kiszona kapusta, kefir, miso.
  • Pokarmy prebiotyczne – surowe szparagi, surowa jicama, zielone banany, zielone liście mniszka lekarskiego, surowy czosnek, cykoria.
  • Pokarmy bogate w błonnik – maliny, karczochy, zielony groszek, brokuły, ciecierzyca, soczewica, fasolki, produkty pełnoziarniste, banany, jabłka.

2. Unikaj antybiotyków

Probiotyki są najlepszym przyjacielem jelit, a antybiotyki są ich największym wrogiem. Antybiotyki działają, usuwając wszelkie bakterie, co czyni je bardzo skutecznymi w leczeniu chorób, ale bardzo szkodliwymi dla twojego mikrobiomu. Antybiotyk nie rozpoznaje różnicy między dobrymi bakteriami jelitowymi a złymi bakteriami. Staraj się kupować produkty mięsne hodowane bez antybiotyków, a jeśli musisz zażywać antybiotyk w celu leczenia wirusa, pamiętaj o codziennym przyjmowaniu probiotyku przez cały czas trwania leczenia antybiotykami, aby pomóc uzupełnić bakterie jelitowe.

3. Spróbuj ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa

Wiele zwierząt hodowlanych szpikowanych jest antybiotykami, co jest szkodliwe dla jelit. Naukowcy porównali mikrobiom wegetarian i osób mięsożernych. Jelita wegetarianina miały znacznie mniejszą liczbę bakterii chorobotwórczych niż jelita wszystkożerne.

4. Bądź aktywny fizycznie

Mikrobiomy osób aktywnych fizycznie są zdrowsze i bardziej zróżnicowane. Nawet samo spacerowanie przez 30 minut dziennie może pozytywnie wpłynąć na zdrowie jelit.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię