6 rodzajów masaży ajurwedyjskich, których warto spróbować

Masaże ajurwedyjskie wykorzystują odwieczny indyjski system równoważenia i wzmacniania qi (formy energii) w organizmie w celu przywrócenia zdrowia i pokonania stresu.

Zabiegi ajurwedyczne to kombinacja nacisku, wibracji i innych ruchów w połączeniu z olejkami ziołowymi i produktami mlecznymi.

Oto sześć popularnych masażów ajurwedyjskich:

1. Njavarakizhi

Jest to specjalny rodzaj masażu, który ma na celu zwiększenie potliwości w ciele. Jest to styl praktykowany w Kerali, w którym po nałożeniu na ciało olejku leczniczego wykonuje się masaż pod ciśnieniem za pomocą małych bawełnianych „bluzek” wypełnionych specjalnym rodzajem ugotowanego ryżu o nazwie Njavara z mlekiem.

 

Masaż ma pomagać w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu dzięki wywołaniu potliwości. Według osób praktykujących, wydzielanie potu reguluje krążenie krwi i obniża poziom cholesterolu.

Zabiegi Njavarakizhi pomagają wzmocnić mięśnie, a tym samym zapewniają długotrwałą ulgę w objawach zapalenia stawów. Navarakizhi odżywia tkanki, zmiękcza skórę, poprawia cerę, wzmacnia mięśnie ciała, leczy sztywność stawów i poprawia trawienie.

2. Shirodhara

Jest to rodzaj masażu głowy polegający na stymulacji nerwów w skórze głowy poprzez polewanie głowy olejem leczniczym lub ziołowym stałym strumieniem lub „dhara”. Łagodzi zmęczenie psychiczne, zwiększa skupienie i klarowność oraz łagodzi bóle głowy.

Masaż głowy Shirodhara to jeden z najstarszych zabiegów ajurwedyjskich, które pomagają organizmowi wejść w stan głębokiego relaksu. Stymulując przysadkę mózgową lub „trzecie oko”, zapewnia natychmiastowy odpoczynek, wyciszenie i odmłodzenie.

3. Elakizhi

Zabieg ten witalizuje skórę, poprawia jej strukturę, odżywia ciało, poprawia krążenie, a także poprawia zewnętrzną urodę.

To starożytna ajurwedyjska terapia mydlana z wykorzystaniem wielu leczniczych liści ziół. Wywołuje pocenie się w dotkniętym obszarze, co skłania skórę do eliminacji zbędnych produktów. Świeże liście mają właściwości uspokajające.

 

4. Abhyangam

Jest to masaż całego ciała gorącymi olejkami z włączeniem leczniczego olejku ziołowego. Za pomocą ruchu, punktów nacisku i sposobów wywierania nacisku stymulowane są różne ośrodki energetyczne, które pomagają organizmowi w uwalnianiu głęboko osadzonych toksyn, a także poprawiają krążenie krwi w organizmie. Masaż ten wzmacnia również stawy, mięśnie i kości. Starożytne teksty ajurwedy zalecają ten masaż jako codzienną rutynę kondycjonującą i rewitalizującą organizm.

5. Udwarthanam

Udwarthanam to głęboki masaż ajurwedyjski. Masaż ten ma na celu zwiększenie krążenia krwi i uwolnienie toksyn z organizmu. To wspaniały zabieg dla osób, które chcą kontrolować poziom cholesterolu, schudnąć, poprawić cerę. W tym przypadku pasta ziołowa lub suszone proszki ziołowe są nakładane w przeciwnym kierunku do porostu włosów – do góry. Polecany jest jako codzienny zabieg w celu uregulowania prawidłowego krążenia krwi i pełnej detoksykacji.

6. Garshana

Masaż Garshana nie zawiera olejków ani proszków ziołowych. Jest to proces pobudzania organizmu wyłącznie przy użyciu rękawiczek z surowego jedwabiu, bez stosowania jakichkolwiek lubrykantów. Lekkie i energiczne ruchy są częścią tego masażu, który ma na celu usunięcie toksyn z organizmu poprzez stymulację układu limfatycznego. Energiczny masaż wspomaga również rozpad komórek tłuszczowych w organizmie. Na powierzchni następuje złuszczanie martwych komórek, a skóra pozostaje czysta i promienna.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię