6 sposobów na utrzymanie zdrowego i wolnego od raka jelita grubego

Według American Cancer Society rak jelita grubego jest trzecim w USA najczęściej występującym nowotworem rozpoznawanym zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.

Afroamerykanie mają najwyższy wskaźnik raka jelita grubego ze wszystkich grup rasowych w Stanach Zjednoczonych. Również osoby z rodzinną historią raka okrężnicy lub u których zdiagnozowano nieswoiste zapalenie jelit są w grupie podwyższonego ryzyka.

Rak jelita grubego to choroba, w której komórki w okrężnicy lub odbytnicy wymykają się spod kontroli. Rak okrężnicy zaczyna się w ostatniej części przewodu pokarmowego, znanej okrężnicą. Rak odbytnicy zaczyna się w odbytnicy – dolnym końcu jelita grubego. Ale rak jelita grubego może rozwinąć się w każdym fragmencie jelita Razem określane są jako nowotwory jelita grubego.

Oto sześć sposobów na utrzymanie zdrowej i wolnej od raka jelita grubego:

1. Regularne testy

Najczęstszym testem na raka okrężnicy jest kolonoskopia. Podczas badania cała okrężnica jest oglądana za pomocą elastycznej kamery. Wszelkie znalezione polipy można natychmiast bezpiecznie usunąć. Inne testy obejmują sigmoidoskopię, podczas której badana jest tylko dolna część okrężnicy, oraz badanie krwi utajonej w kale (FOBT), które jest testem laboratoryjnym sprawdzającym próbki kału pod kątem ukrytej krwi. Jeśli FOBT pokazuje krew w stolcu, konieczna jest kolonoskopia w celu zbadania okrężnicy.

2. Promująca zdrowie jelita dieta

Owoce, warzywa i błonnik pełnoziarnisty. Owoce i warzywa są bogate w przeciwutleniacze, a błonnik wspomaga regularne ruchy jelit.

Czerwone mięso i przetworzoną żywność najlepiej usuń z diety całkowicie. Czerwone mięso i przetwory mięsne są bogate w tłuszcze nasycone. Badania wskazują, że są powiązane z występowaniem raka okrężnicy. Jedz chude białka, takie jak fasola, drób i ryby.

3. Utrzymuj zdrową masę ciała

Wskaźnik masy ciała jest ważny. Osoby otyłe są bardziej narażone na raka jelita grubego.

4. Ruch i ćwiczenia

Osoby aktywne fizycznie mają o 24 procent mniejsze ryzyko zachorowania na raka okrężnicy niż osoby, które od ruchu stronią.

 

5. Ogranicz alkohol i rzuć palenie

Alkohol jest znanym czynnikiem ryzyka raka okrężnicy. Picie zwiększa obciążenie wątroby, co powoduje, że przez okrężnicę przechodzi więcej toksyn. Palenie oprócz raka płuc, ale wiąże się również z innymi nowotworami, w tym z rakiem okrężnicy.

6. Pij wystarczająco dużo wody

Kiedy nie jesteś odpowiednio nawodniony, toksyny mogą gromadzić się w twoim ciele. Picie ośmiu lub więcej szklanek wody dziennie może pomóc w szybszym przenoszeniu toksyn i ekskrementów przez okrężnicę. Śledzenie, ile wody pijesz lub ustalanie celów związanych z wodą w ciągu dnia, może pomóc Ci utrzymać nawodnienie.

American Cancer Society zaleca, aby osoby ze średnim ryzykiem raka jelita grubego rozpoczęły regularne badania przesiewowe już w wieku 45 lat. Inni eksperci twierdzą, że w wieku 50 lat. Ważne jest, aby poznać swój czynnik ryzyka. Około 75% osób, które zachorują na raka jelita grubego, nie chorują na niego z powodu genetyki, dlatego ważne są badania profilaktyczne szczególnie jeśli osoba zauważy zmiany w wypróżnianiu czy kolorze stolca oraz utrzymujący się ból brzucha, wymioty i utratę wagi.

Wskaźnik przeżycia osób z rakiem jelita grubego zależy od stadium zaawansowania nowotworu w momencie diagnozy. W przypadku raka okrężnicy ogólny 5-letni wskaźnik przeżycia ludzi wynosi 64%. Jeśli rak zostanie zdiagnozowany na etapie zlokalizowanym, wskaźnik przeżycia wynosi 91%. Jeśli rak rozprzestrzenił się na otaczające tkanki lub narządy czy węzły chłonne, 5-letnie przeżycie wynosi 72%. Jeśli rak jelita grubego rozprzestrzenił się na odległe części ciała, 5-letnie przeżycie wynosi 14%.

W przypadku raka odbytnicy całkowity 5-letni wskaźnik przeżycia dla ludzi wynosi 67%. Jeśli rak zostanie zdiagnozowany na etapie zlokalizowanym, przeżywalność wynosi 90%. Jeśli rak rozprzestrzenił się na otaczające tkanki lub narządy czy węzły chłonne, 5-letnie przeżycie wynosi 73%. Jeśli rak rozprzestrzenił się na odległe części ciała, 5-letnie przeżycie wynosi 17%.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię