Wzrastające tempo życia, stres związany z pracą zawodową lub problemy dnia codziennego mogą w znacznym stopniu obniżyć jakość snu. Mogą pojawić się kłopoty z zasypianiem, a rano wstajemy z uczuciem zmęczenia.
Zanim jednak sięgniemy po środki farmakologiczne, warto wypróbować kilka herbatek, które mogą okazać się równie skuteczne.
1. Z waleriany (korzeń)
Obniża aktywność centralnego układu nerwowego, prowadzi do zmniejszenia napięcia i wyciszenia. Jest naturalnym środkiem nasennym, ułatwia zasypianie i redukuje ilość przebudzeń w środku nocy. Sprawia, że sen staje się zdrowy i przynoszący wypoczynek.
2. Z lawendy
Na organizm człowieka działa uspokajająco i wyciszająco. Wspomaga w zwalczaniu stresu, lekkich stanów depresyjnych i lekkich stanów lękowych. Działając rozluźniająco, ułatwia zasypianie. Związki terpenoidowe zawarte w lawendzie zapewniają zdrowy sen zapewniający wypoczynek.
3. Z melisy
Ze względu na właściwości uspokajające i relaksujące była od wieków używana w medycynie ludowej. Składniki czynne działają rozluźniająco i relaksująco. Łagodzi stany rozdrażnienia i pobudzenia nerwowego. Pomocna w nerwicach i stanach depresyjnych. Eliminuje problemy z zasypianiem, pomagając szybciej zasnąć, a nie powoduje senności następnego dnia.
4. Z magnolii
Posiada wiele właściwości wspomagających zdrowie psychiczne. Obniża rozdrażnienie, rozluźnia, działa relaksacyjnie i przeciwstresowo. Łagodzi frustrację i zwiększa poczucie pewności siebie. Zwalcza lekkie stany depresyjne, napięcie nerwowe i stany lękowe. Poprawia nastrój w problemach emocjonalnych. Działając pozytywnie na centralny układ nerwowy, zapewnia zdrowy i spokojny sen przez całą noc.
5. Z rumianku
Powszechnie występująca roślina, która posiada kilkanaście właściwości prozdrowotnych, od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej. Ułatwia zasypianie, zmniejsza chrapanie, wspomaga głęboki, odprężający sen. Działanie kojące i odprężające związane jest z obecnością związków kumaryny, spiroeteru i flawonoidów. Rumianek jest bardzo skuteczny w zwalczaniu problemów z zasypianiem związanymi ze stresem.
6. Z ashwagandhy
Zwana także indyjskim żeń-szeniem. W medycynie ajurwedyjskiej stosowana jest od ponad 3000 lat. Pomaga w utrzymaniu zdrowia psychicznego i fizycznego. Zmniejsza stres i działa uspokajająco wspomaga utrzymanie dobrego samopoczucia. Zmniejsza uczucie lęku lub niepokoju.