Wielbiciele roślin doniczkowych często zmagają się z niewielkim wyborem wśród gatunków nietrudnych w uprawie, a oryginalnych i przyciągających uwagę wyglądem.
Wydawać by się mogło, że okazy rzadko spotykane w kwiaciarniach, czy na sklepowych półkach, są wymagające i trzeba poświęcić im mnóstwo czasu, żeby rosły bujnie, a czasem i pięknie kwitły. Nic bardziej mylnego. Oto 7 roślin o bardzo ciekawym wyglądzie i małych wymaganiach uprawowych.
1. Dawalia – paproć pajęcze nogi
Pochodząca z subtropikalnych rejonów Azji i Afryki paproć, w naturze rośnie jako epifit, opalając korzeniami powietrznymi, konary drzew,w rozwidleniu których rośnie. Jje korzonki żeby zapobiec wysychaniu, porośnięte są brązowymi, miękkimi łuskami, dzięki czemu przypominają odnóża pająka ptasznika. Uprawiana w wiszących pojemnikach dawalia oplata nimi całą doniczkę, tworząc włochatą kulę, udekorowaną u góry pierzastymi, subtelnymi, ciemnozielonymi listkami. Dawalia nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale też doskonale oczyszcza powietrze w pomieszczeniach,a wymagania ma niewielkie. Potrzebuje rozproszonego światła, wysokiej wilgotności powietrza i podlewania kiedy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. Odpowiada jej zwykłe podłoże dla paproci. W sezonie wegetacyjnym warto ją zasilić raz w miesiącu dawką hummusu, w ilości połowy zalecanej przez producenta.
2. Polyscias – słoniowa noga
W domowych warunkach polyscias wyrasta na wielopienne, niewielkie drzewko o wzniesionym pokroju. Osiąga wysokość 1,5 – 2 m, ale rośnie powoli. Jako sukulent wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego, zatem najbardziej odpowiednim dla niego miejscem będzie wystawa zachodnia lub południowa. Jednak w przypadku tej drugiej, latem należy osłaniać roślinę przed bezpośrednio padającymi, parzącymi promieniami słońca. Żyzne, przepuszczalne podłoże, podlewane kiedy jego wierzchnia warstwa przeschnie, oraz umiarkowana wilgotność powietrza, zapewnią polysciasowi zdrowy i silny wzrost. W sprzedaży znajduje się kilka gatunków różniących się wyglądem liści., Nad chropawym pniem przypominającym nogę słonia, wyrastają kępy liści w różnycy odcieniach zieleni i kształcie. Mogą być okrągłe, lub pierzaste, jednak zawsze są niezwykle dekoracyjne.
3. Rhipsalis – kaktus patyczak
Zielone, powyginane „patyczki” wyrastające z doniczki w różnych kierunkach i na całkiem pokaźne odległości. Ten rozczochraniec to z pewnością patyczak – jeden z epifitycznych kaktusów. Jak każdy kaktus, wymaga dużych ilości światła, nieprzesadzania z podlewaniem i przepuszczalnego podłoża. W miesiacach od listopada do marca należy zapewnić roślinie okres spoczynku, ograniczając podlewanie do minimum. Patyczak nie tylko dobrze rośnie i niesamowicie wygląda. Jest też bardzo łatwy w rozmnażaniu. Wiosną wystarczy odłamać kawałki pędów z korzeniami powietrznymi i ukorzenić je w wilgotnej mieszance piasku z perlitem.
4. Łosie rogi – platycerium
Niezwykle oryginalna paproć przypominająca poroże łosia. Zielone, omszone „łopaty” wyrastające spośród brązowych liści płonnych przypominają łowieckie trofea, jednak w przeciwieństwie do nich, są żywe i nieokupione cierpieniem. Łoś, jak na epifit przystało, wymaga wysokiej wilgotności powietrza, umiarkowanej podłoża. Należy go podlewać przez zanurzenie doniczki na 15 minut w pojemniku z odstałą lub przegotowaną wodą. Jest bardzo wrażliwy na wapń, więc nie należy podlewać go wodą prosto z kranu. Dobrze zaopiekowany odwdzięczy się bujnym wzrostem i wyglądem, który nikogo nie pozostawi obojętnym.
5. Strelicja królewska – rajski ptak
Propozycja dla miłośników ultranowoczesnych wnętrz i stylu etno. Strelicja królewska, której kwiaty przypominają głowę rajskiego ptaka, wydaje się kojarzyć z przepychem. Faktycznie dziko rośnie w Afryce, nad brzegami rzek, apoza rodzimym obszarem jest chętnie uprawiana w szklarniach na kwiat cięty. Od niedawna zagościła też w domach i jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Z uwagi na rozmiar rośliny i jej mocny system korzeniowy, należy zapewnić jej dużo miejsca, stabilny pojemnik i dużo światła. W praktyce świetnie się prezentuje w holach i patio, gdzie ma dostateczną ilość światła. Strelicja wymaga wysokiej wilgotności powietrza, więc postawienie w jej pobliżu kaskady może jej pomóc. Poza tym nie ma wielkich wymagań i doskonale rośnie nawet pod opieką mało doświadczonych opiekunów.
6. Filodendron Kopciuszek – Cindirella
Bardzo efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa, dorastająca do słusznych rozmiarów. Delikatnie powcinane, filigranowe, duże liście na długich ogonkach robią wrażenie bardzo delikatnych. Tymczasem Kopciuszek posadzony w przepuszczalnym podłożu i ustawiony w jasnym miejscu z rozproszonym światłem, nie wymaga niemal żadnej uwagi, poza codziennym zraszaniem i podlewaniem, kiedy ziemia w doniczce przeschnie. W okresie wegetacji raz w miesiącu dobrze jest go zasilić płynnym nawozem dla roślin zielonych. Najlepiej naturalnym.
7. Sansevieria cylindrica Straight
Któż nie zna słynnych z wytrzymałości „języków teściowej”, które niegdyś zdobiły niemal każdy parapet. Dzisiaj sansevierie wracają w ogromnej liczbie odmian i gatunków. Wśród nich uwagę przykuwają zielone, grube „paluchy” sansevierii Straight. Walcowate, poprzecznie prążkowane liście świetnie będąsię prezentować w nowoczesnych wnętrzach,a le także zielonych kompozycjach. Jak na klasycznego sukulenta przystało, sansevieria wymaga dużych ilości światła i mało wody. Mokra ziemia może ją szybko zabić, zatem tę roślinę polecamy zapominalskim.