8 prostych sposobów na poprawę pamięci i koncentracji

Życie w ciągłym biegu, natłok spraw i obowiązków może skutkować roztargnieniem i problemami z pamięcią.

Poznaj 8 sprawdzonych sposobów na wzmocnienie pamięci:

 

1. Trening mózgu

Nasz mózg, tak jak każdy inny organ, aby zachować sprawność, potrzebuje ciągłych bodźców i ćwiczeń pobudzających go.

Aktywności, które są świetnym treningiem dla mózgu to między innymi:

  • łamigłówki
  • czytanie
  • rozwiązywanie krzyżówek
  • zabawa w skojarzenia

Te wszystkie proste czynności, wspomagają odpowiednie funkcjonowanie mózgu, a tym samym usprawniają naszą pamięć.

2. Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna nie tylko wpływa dobrze na nasze ciało, dzięki lepszemu ukrwieniu i dotlenieniu organizmu ruch wpływa również na nasz mózg a tym samym na pamięć. Jeśli w ciągu dnia mało się ruszasz ze względu np. na pracę siedzącą, warto zadbać o ruch na świeżym powietrzu. Już 15-minutowy spacer zapewni nam odpowiednie dotlenienie całego organizmu, w tym mózgu.

3. Dbaj o odpowiednią ilość snu

Sen jest ważny dla funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednia ilość snu wpływa również na naszą koncentrację w ciągu dnia. Aby utrzymać sprawność intelektualną, należy zadbać o odpowiednią ilość snu. Długotrwałe problemy ze snem znacznie wpływają na obniżenie koncentracji, oraz utrudniają logiczne myślenie, oraz wzmagają problemy z pamięcią.

4. Organizacja czasu pracy

Często natłok obowiązków skutkuje problemami z koncentracją, jeśli wykonujesz zbyt dużo czynności w jednym czasie, wpływa to na jakość wykonywanych działań. Aby łatwiej poradzić sobie z zadaniami, jeśli jest taka możliwość, najlepiej jest wykonywać je jedno po drugim.

5. Dbaj o porządek w miejscu pracy

Utrzymanie porządku w miejscu pracy lub nauki wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego mózgu, ład i porządek sprawia, że nic nas nie rozprasza, tym samym jesteś w stanie łatwiej skupić się na wykonywanych obowiązkach.

6. Unikaj nudy i monotonni

Kiedy wykonujemy wciąż te same czynności automatycznie, nasz mózg nie doznaje nowych bodźców. Działa to trochę jak automat. Staraj się nie popadać w rutynę. Rozmawiaj z różnymi ludźmi, zmieniaj trasy spacerów, ucz się nowych czynności. Każda nowa aktywność, zmusza mózg do nauki, co również wpływa na poprawę i jakość pamięci.

7. Medytuj

Jak wiemy, stres wpływa na problemy z koncentracją i pamięcią. Medytacja natomiast jest dobrym sposobem na walkę ze stresem. Podczas medytacji nasz organizm się relaksuje i wycisza. Odpowiednio oddychając, dotleniamy mózg, co ma zbawienny wpływ na poprawę koncentracji. Osoby regularnie praktykujące medytację mają większą zdolność koncentracji na wykonywanych działaniach, potrafią zachować skupienie, co ułatwia przyswajanie informacji oraz lepszą organizację pracy.

8. Zadbaj o sprawność manualną

Wykonuj jak najwięcej czynności, które wymagają koordynacji oczu i rąk, takie jak rysowanie, haftowanie, sklejanie modeli itp. Wszystkie zajęcia zręcznościowe wymagające użycia rąk poprawiają koncentracje i pamięć.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię