5 mitów na temat aktywności i starzenia się

479

Rozpoczęcie lub utrzymanie regularnej rutyny ćwiczeń jest wyzwaniem w każdym wieku. Problemy zdrowotne i często na co dzień odczuwany ból w starszym wieku zniechęca nas jeszcze bardziej do aktywności fizycznej. Wielu z nas wydaje się, że rozpoczęcie ćwiczeń po 50 roku życia nie ma sensu lub może narazić nas na urazy i upadki.

Początki z reguły są trudne, ale w miarę wprowadzenia większej aktywności fizycznej zaczniemy odczuwać większą chęć do uprawiania sportów i ćwiczeń. Oto pięć popularnych mitów na temat ćwiczeń powtarzanych przez osoby lat 50 +:

 

Mit 1: „Ćwiczenia nie mają sensu. I tak się zestarzeję ”.

Fakt: Regularna aktywność fizyczna pomaga wyglądać i czuć się młodziej oraz dłużej zachować niezależność. Obniża również ryzyko wystąpienia różnych chorób, w tym choroby Alzheimera i demencji, chorób serca, cukrzycy, niektórych nowotworów, nadciśnienia i otyłości. Korzyści dla nastroju wynikające z ćwiczeń mogą być tak samo duże w wieku 70 lub 80 lat, jak w wieku 20 lub 30 lat.

 

Mit 2: „Ćwiczenia fizyczne narażają mnie na upadek”.

Fakt: Regularne ćwiczenia, budujące siłę i wytrzymałość, zapobiegają utracie masy kostnej i poprawiają równowagę, faktycznie zmniejszając ryzyko upadku.

 

Mit 3: „To zbyt frustrujące; nigdy nie będę sportowcem, jakim kiedyś byłem ”.

Fakt: Zmiany hormonów, metabolizmu, gęstości kości i masy mięśniowej oznaczają, że wraz z wiekiem nieuchronnie spada siła i poziom wydolności. Ale to nie znaczy, że nie możesz już czerpać poczucia sukcesu z aktywności fizycznej czy też poprawić swojego stanu zdrowia. Kluczem jest ustalenie celów stylu życia, które są odpowiednie dla Twojego wieku. Siedzący tryb życia ma znacznie większy wpływ na zdolności sportowe niż starzenie się biologiczne.

 

Mit 4: „Jestem za stary, aby zacząć ćwiczyć”.

Fakt: Nigdy nie jesteś za stary, żeby się ruszać i poprawić swoje zdrowie! W rzeczywistości dorośli, którzy stają się aktywni w późniejszym życiu, często wykazują większą poprawę fizyczną i psychiczną niż ich młodsi koledzy. Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś lub minęło trochę czasu, nie będziesz obciążony tymi samymi urazami sportowymi, których doświadczają osoby uprawiające sporty w młodszym wieku.

 

Mit 5: „Jestem za słaby lub mam zbyt wiele bólów”.

Fakt: Ruszanie się może pomóc w radzeniu sobie z bólem oraz poprawić siły i pewności siebie. Wiele osób starszych po wprowadzeniu aktywności fizycznej zauważa, że ​​nie tylko czują się lepiej ale również wyglądają lepiej. Kluczem do sukcesu jest łagodny start.

ZSS