Kluczowe momenty w karierze i życiu Władimira Putina

Wikipedia

Wiadomości podstawowe o Putinie:

 • Nazwisko urodzenia: Władimir Władimirowicz Putin
 • Data urodzenia: 7 października 1952
 • Miejsce urodzenia: Leningrad (obecnie Sankt Petersburg), Rosja
 • Ojciec: Władimir Putin
 • Matka: Maria Putin
 • Stan cywilny: Rozwiedziony
 • Była żona: Ludmiła (Szkrebneva) Putin – 28 lipca 1983 do 2014
 • Dzieci: Jekaterina i Maria ( nieoficjalnie mówi się, że ma jeszcze jedno dziecko )
 • Edukacja: Leningradzki Uniwersytet Państwowy, prawo, 1975
 • Religia: Prawosławny chrześcijanin
 • Hobby: Lubi ćwiczyć, posiada czarny pas w judo

Najważniejsze momenty w karierze i życiu Putina

1975 – wstępuje do Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Zostaje członkiem personelu Pierwszego Zarządu Głównego ds. Wywiadu Zagranicznego KGB i jest przydzielony do śledzenia zagranicznych gości.

1984 – Wstępuje do Instytutu Wywiadu Czerwonego Sztandaru. Pobiera nauki języka niemieckiego i angielskiego.

1985 – Wyjeżdża do Drezna we Wschodnich Niemczech. Zostaje przydzielony do obowiązków kontrwywiadu gdzie monitoruje lojalność sowieckich dyplomatów. Według niektórych źródeł historycznych, właśnie w Dreźnie zostaje zwerbowany do „Stasi”

1990 – zostaje prorektorem ds. międzynarodowych na Leningradzkim Uniwersytecie Państwowym gdzie prowadzi prace na rzecz KGB.

1991 – Na kilka miesięcy przez rozwiązaniem KGB przez rząd rosyjski, Putni opuszcza organizację.

1997 – Putin zostaje zastępcą głównego administratora Kremla.

1998 – Zostaje szefem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Większość kadry to dawni oficerowie KGB. Rezygnuje z tej funkcji rok później.

1999 – Zostaje Sekretarzem Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, organu doradczego z zakresu bezpieczeństwa państwa.

9 sierpnia 1999 – Jelcyn mianuje Putina premierem.

31 grudnia 1999 – W tajemniczych okolicznościach Jelcyn ustępuje ze stanowiska a Putin przejmuje jego obowiązki.

26 marca 2000 – Putin zostaje wybrany prezydentem Rosji. Zdobywa 53 procent głosów.

24 maja 2002 – Putin i Bush podpisują moskiewski traktat o redukcji ofensywy strategicznej, który wymaga od każdego kraju zmniejszenia zapasów strategicznych głowic nuklearnych w ciągu dziesięciu lat.

15 marca 2004 – Zostaje wybrany ponownie na prezydenta Rosji z ramienia partii niezależnej.

27 kwietnia 2005 – Zostaje pierwszym rosyjskim przywódcą, który odwiedza Izrael.

19 grudnia 2007 – Zostaje nazwany Osobą Roku magazynu Time.

2 marca 2008 – Dmitrij Miedwiediew zostaje wybrany na prezydenta Rosji.

7 maja 2008 – Zaledwie dwie godziny po zaprzysiężeniu prezydenckim Miedwiediew mianuje Putina premierem.

Sierpień 2008 – Rosja angażuje się w konflikt zbrojny z sąsiednią Gruzją.

24 września 2011 – Miedwiediew wzywa rządzącą partię Jedna Rosja do poparcia Putina na prezydenta w 2012 roku. Z kolei Putin sugeruje, że Miedwiediew powinien przejąć rolę premiera, jeśli partia wygra grudniowe wybory parlamentarne.

4 marca 2012 – Putin wygrywa trzecią kadencję jako prezydent, z prawie 65% głosów. Krytycy kwestionują wyniki, skarżąc się na oszustwa wyborcze.

7 maja 2012 – Putin zostaje zaprzysiężony. Setki protestujących zostaje zatrzymanych przez policję.

14 grudnia 2012 – Prezydent USA Barack Obama podpisuje Ustawę Magnickiego. Ustawa ta nakłada ograniczenia finansowe i ograniczenia podróżowania na osoby podejrzane w Rosji  o łamanie praw człowieka. Prawo nosi imię Siergieja Magnickiego, prawnika, który zmarł w tajemniczych okolicznościach w 2009 roku po znalezieniu dowodów na oszustwa podatkowe rosyjskich urzędników.

28 grudnia 2012 – W odpowiedzi na ustawę Magnickiego Putin podpisuje ustawę, która skutecznie zakazuje obywatelom USA adopcji rosyjskich dzieci.

6 czerwca 2013 – W wywiadzie emitowanym w telewizji, Putin i jego żona Ludmiła ogłaszają, że rozwodzą się.

Marzec 2014 – Putin wysyła wojska na Krym po ucieczce ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

28 września 2015 – Putin uczestniczy w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, a później spotyka się z Barakiem Obamą. To ich pierwsze osobiste spotkanie od czasu wkroczenia Rosji na Ukrainę.

21 stycznia 2016 – Brytyjskie śledztwo ujawnia dowody sugerujące, że Putin zatwierdził operację zabicia byłego szpiega FSB Aleksandra Litwinienki w 2006 roku.

25 lipca 2016 – FBI ogłasza, że ​​wszczęło śledztwo w sprawie włamania się do systemu komputerowego Komitetu Narodowego Demokratów. Podejrzenie pada na Rosję.

1 września 2016 – podczas wywiadu dla Bloomberg News Putin zaprzecza, jakoby rosyjski rząd miał jakikolwiek udział w hakowaniu e-maili Komitetu Narodowego Demokratów.

6 stycznia 2017 – Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego w USA publikuje odtajniony raport, w którym stwierdza, że ​​Putin zarządził „kampanię wpływów” mającą na celu zranienie Hillary Clinton i pomoc Trumpowi w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

7 lipca 2017 – Pierwsze spotkanie z Trumpem podczas szczytu G20 w Hamburgu w Niemczech. Podczas dwugodzinnego spotkania mężczyźni omawiają między innymi zarzuty rosyjskiej ingerencji w wybory w USA i wojnę w Syrii.

18 marca 2018 – Putin wygrywa kolejne wybory, tym razem z 76,7% głosów, według Centralnej Komisji Wyborczej Rosji. Lider opozycji Aleksiej Nawalny jest powstrzymany od startu w wyborach.

7 maja 2018 – Putin, 18 lat po pierwszych wyborach, w których został ogłoszony prezydentem, po raz kolejny zostaje zaprzysiężony na prezydenta na kolejne sześć lat.

28 listopada 2018 – Władze Wielkiej Brytanii dowodzą, że Putin jest zamieszany w śmierć kolejnej niewygodnej dla niego osoby. Stwierdzają, że Putin zatwierdził atak przy użyciu środka trującego na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę Julię, którzy przebywali w Anglii.

3 lipca 2019 – Putin podpisuje ustawę zawieszającą udział Rosji w traktacie o siłach jądrowych średniego zasięgu.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię