To jedno warzywo może uchronić cię przed rakiem jelita grubego

494

Nowe badanie przeprowadzone przez Texas A&M University Health Science Center sugeruje, że jedzenie szpinaku może zapobiegać rakowi okrężnicy.

W Stanach Zjednoczonych rak jelita grubego jest czwartym najczęstszym nowotworem i drugą wiodącą przyczyną zgonów związanych z nowotworami. Wcześniejsze badania wykazały, że spożywanie zielonych warzyw i błonnika zmniejsza ryzyko raka jelita grubego nawet o połowę. Najnowsze badanie zbadało związek między szpinakiem, zdrowiem jelit, genami i rakiem jelita grubego.

Naukowcy wykorzystali model choroby dziedzicznej zwanej rodzinną polipowatością gruczolakowatą, która powoduje, że u młodych ludzi rozwija się wiele nienowotworowych narośli (polipów) w okrężnicy. Większość osób z tą chorobą musi mieć chirurgicznie usuniętą okrężnicę, aby zapobiec wzrostowi setek guzów w okrężnicy wraz z wiekiem. Następnie przechodzą leczenie NLPZ, aby zapobiec tworzeniu się dodatkowych guzów w dwunastnicy, pierwszej części jelita cienkiego.
Wyniki tego badania wskazują, że szpinak może pomóc w zapobieganiu nowotworom u tych pacjentów poprzez opóźnienie konieczności usunięcia okrężnicy i przedłużonego leczenia farmakologicznego.

Naukowcy odkryli, że supresja guza przez spożywanie szpinaku wiąże się ze zwiększoną różnorodnością mikrobiomu jelitowego i zmianami w ekspresji genów, które pomagają zapobiegać nowotworom. Dodatkowo odkryli również, że kwasy tłuszczowe związane z regulacją stanu zapalnego, zwane metabolitami linoleinianu, zostały doprowadzone do korzystnego poziomu po diecie szpinakowej.

„Uważamy, że jedzenie szpinaku może również chronić ludzi, którzy nie mają rodzinnej polipowatości gruczolakowatej”, powiedział główny badacz Roderick Dashwood, dyrektor Centrum Epigenetyki i Zapobiegania Chorobom w Texas A&M Health Institute of Biosciences and Technology.

Dziedziczne formy raka okrężnicy stanowią tylko około 10 do 15 procent przypadków. Większość raków jelita grubego występuje sporadycznie, co oznacza, że ​​nie są spowodowane predyspozycją genetyczną odziedziczoną po członkach rodziny. Dashwood wyjaśnia, że ​​przez dziesięciolecia narażenie na czynniki rakotwórcze poprzez dietę i środowisko może zmienić sposób, w jaki geny są wyrażane w przewodzie pokarmowym (GI), a to może powodować rozwój polipów w okrężnicy i dolnym odcinku przewodu pokarmowego w późniejszym życiu, które mogą rozwinąć się w nowotwór.

Laboratorium Dashwooda już wcześniej zauważyło zalety szpinaku w indukowanym rakotwórczym modelu raka jelita grubego. Kolejnym krokiem zespołu Dashwood jest walidacja niektórych aspektów metabolomicznych ich odkryć, takich jak stężenia metabolitów kwasu linolowego i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych o działaniu przeciwnowotworowym w modelu przedklinicznym.

Badacz spytany o to kiedy najlepiej jest dodać szpinak do swojej diety odpowiedział „im szybciej, tym lepiej. Nie powinno się czekać, aż pojawią się polipy, aby wprowadzić w życie tego rodzaju działania zapobiegawcze”.

American Cancer Society zaleca rozpoczęcie badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w wieku 45 lat.