7 powodów przez które komary gryzą tylko niektórych

Komary są bez wątpienia najmniej lubianą grupą owadów. Przyczyną są samice tego gatunku. To one, aby zadbać o przetrwanie gatunku muszą zdobyć krew. Ale czy wszyscy narażeni jesteśmy na ukąszenia w równym stopniu?

Otóż naukowcy są zgodni co do tego, że niektórzy z nas są „lepszym kąskiem” dla tego malutkiego bzyczącego krwiopijcy. Ale do rzeczy – co decyduje o tym, że komarzyce atakują właśnie Ciebie?

1. Grupa krwi

Komary najczęściej atakują osoby posiadające grupę krwi A, następnie plasują się posiadacze grupy B, a na końcu plasują się potencjalne ofiary z grupą krwi 0.

 

2. Temperatura ciała

Komary mają czujniki zmiany temperatury, które działają trochę jak kamery termowizyjne. Dlatego też komary częściej wybierają dzieci i kobiety w ciąży, bo mają troszeczkę wyższą temperaturę ciała.

3. Pot

Badania dowiodły, że pot odgrywa najważniejszą rolę w wykrywaniu nas przez komary. Szczególną rolę odgrywa składnik potu, którego nazwa brzmi: aldehyd pelargonowy, czyli nonanal, który jest substancją semiochemiczną, przekazującą informacje. Nonanal wykrywany jest przez receptory węchowe komarów. Owady rozpoznają także inne związki obecne w naszym pocie takie jak: oktanol, amonika i kwas mlekowy.

4. Oddech

Aby namierzyć ofiarę, komary również polegają na wzroku, który stymulowany jest przez zapach, a konkretnie przez dwutlenek węgla wydzielany przez nas w procesie oddychania. Komary potrafią go wyczuć z odległości nawet… 50 metrów.

5. Płeć

Komary są przyciągane także przez estradiol, żeński hormon płciowy z grupy estrogenów. Dlatego panie częściej padają ofiarą ukąszeń.

 

6. Ubiór

Po wykryciu wydychanego przez nas dwutlenku węgla wzrok komarów jest stymulowany i lecą one w kierunku określonych kolorów. Najchętniej wybierane są osoby ubrane w barwach czerwonych, ale nie pozostają obojętne także na kolor pomarańczowy, czarny i turkusowy. Natomiast zupełnie niewrażliwe są na ubrania w kolorach, takich jak: zielony, fioletowy, niebieski i biały. Ponieważ ludzka skóra, niezależnie od pigmentacji, ma wystarczająco dużo barwy czerwono-pomarańczowej, dlatego jest atrakcyjna dla komarów.

7. Geny

Badania naukowe potwierdzają, że aż 85 proc. czynników decydujących o tym, że jesteśmy atrakcyjni dla komarów, ma podłoże genetyczne. Od naszych genów zależy: skład potu, ilość wydychanego dwutlenku węgla, a także ilość sterydów i cholesterolu.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię