Najpopularniejsze błędy popełniane podczas prania

541

Pranie to nieodłączny element życia. Wykonujemy je w zależności od potrzeb rodziny od jednego do nawet pięciu razy w tygodniu.

Obecnie pranie wydaje się dziecinnie łatwe, ponieważ pralki automatyczne wyręczają nas prawie we wszystkim. Wielu z nas słyszało, bądź może miało nawet okazję używać, popularnej kiedyś pralki Frani, która w latach swojej świetności w wielu polskich domach uchodziła za symbol luksusu.

W końcu kobiety mogły odłożyć na bok tarki do prania ręcznego i skorzystać z wygody używania pralki. Systemy, które mamy dzisiaj do dyspozycji są bardzo wygodne, ale należy pamiętać, że i tutaj możemy popełnić pewne błędy, które albo mogą mieć negatywny wpływ na pranie albo na pralkę.

1. Suwaki

Zamki powinny być zawsze zasunięte do prania. Z jednej strony chronimy suwak, ponieważ detergent nie dostaje się między ząbki i dłużej możemy cieszyć się dobrze działającym zamkiem. Z drugiej strony dbamy o pozostałe tkaniny, ponieważ ostre elementy ząbków mogą uszkodzić inne ubrania.

2. Kostiumy kąpielowe i biustonosze

Stroje kąpielowe i biustonosze powinny być prane ręcznie. Dzięki temu zachowają swój kształt na dłużej. W pralce mogą ulec deformacji, a tkaniny mogą wypłowieć. Biustonosze bardzo często zdobione są koronką, która również nie bardzo nadaje się do prania w pralce.

3. Użycie płynu do płukania podczas prania ręczników

Delikatny, puszysty ręcznik, którym można się otulić po kąpieli to jedno z przyjemniejszych doznań. Niestety ręczniki wypłukane w płynie mają zdecydowanie mniejszą chłonność niż te wyprane w samym detergencie do prania.

4. Czyszczenie pralki

Pralka również potrzebuje czyszczenia. O tym, że należy ją czyścić z zewnątrz pewnie wiele osób pamięta, ale o tym, żeby zadbać o jej wnętrze już nie tak wiele. Brudna pralka wydziela nieprzyjemny zapach, który przenosi się na ubrania. Dlatego należy pamiętać o regularnym przecieraniu gumy wokół bębna, drzwiczek od wewnętrznej strony i szufladki na detergenty. Oprócz tego warto raz na pół roku wyczyścić wszystkie niedostępne miejsca przy pomocy specjalnego detergentu do czyszczenia pralki, użytego według zaleceń producenta. Obecnie wiele pralek posiada również specjalny program autoczyszczenia, który powinno się wykonywać raz w miesiącu.

5. Zbyt wysoka temperatura

Pamiętać należy, że producenci ubrań nie bez powodu umieszczają na metkach informacje dotyczące prania konkretnego materiału, dlatego przed praniem należy się z nimi zapoznać. Ubrania prane według zaleceń dłużej zachowają kolor i kształt. Bawełniane ubrania zazwyczaj wystarczy prać w temperaturze 40°C.

6. Przerwa między praniami

Pralka, jak każde urządzenie elektryczne nie powinna pracować przez długi czas bez przerwy. Między praniami warto dać pralce chwilę odpoczynku.

7. Zbyt duża ilość wybielacza

Wybielacz powinniśmy używać tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne i zawsze stosować się do zaleceń producenta w kwestii ilość produktu. Nadmiar wybielacza może zniszczyć tkaniny.

8. Skarpety

Ginące w pralce skarpety są zmorą wielu użytkowników pralki. Jeśli w pralce jest zbyt dużo prania, skarpetki wpadają w szczelinę między bębnem a uszczelką. Warto zaopatrzyć się w specjalne worki do prania, które z jednej strony zapobiegają znikania skarpet w niewyjaśnionych okolicznościach, a z drugiej ułatwiają wieszanie prania, ponieważ wszystkie skarpetki są w jednym miejscu i łatwo je sparować.

9. Poduszka

Pranie koca i poduszek może być problematyczne ze względu na ich dużą objętość. Warto wyprać je przy użyciu programu dla osób z alergią lub poddać je kolejnemu płukaniu, aby pozbyć się resztek proszku.

10. Sortowanie

Podczas sortowania należy pamiętać o podziale według kolorów i rodzajów tkanin. Niektóre tkaniny pozostawiają nalot trudny do usunięcia z konkretnych materiałów. Taki podział pomoże również w dostosowaniu odpowiedniej temperatury prania.

11. Kurtki

Kurtki prane w pralce mogą stracić swój kształt. Dlatego, jeśli nie chcemy korzystać z pralni, to do bębna pralki należy wrzucić piłeczki tenisowe, które pomogą zachować kształt kurtki podczas prania.

12. Wietrzenie

Pralka nie powinna być zamykana, kiedy jest wilgotna po praniu. Drzwiczki należy pozostawić otwarte, gumy przy bębnie wytrzeć do sucha, a z szufladki na detergenty usunąć ich ewentualne pozostałości i również pozostawić otwartą do wyschnięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pralce nie powstaną brzydkie zapachy. Z tego względu pralka nie powinna być traktowana jako kosz na brudne pranie. Po zakończonej pracy bęben powinien pozostać pusty.

13. Pranie ręczne

Mimo korzystania z pralki nie należy spisywać na straty prania ręcznego. Delikatne tkaniny najlepiej jest wyprać ręcznie, ponieważ pralka może uszkodzić ich delikatną strukturę. Jeśli na ubraniach znajdują się szczególnie trudne do usunięcia plamy, to warto zaprać je przed wrzuceniem do pralki przy użyciu odplamiacza lub szarego mydła.

14. Odpowiednia ilość detergentu

Detergenty należy zawsze używać według zaleceń producenta. Użycie zbyt małej ilość sprawi, że ubrania nie będą porządnie wyprane, natomiast zbyt duża nie będzie możliwa do wypłukania podczas jednego prania. Detergent, który za bardzo się spieni może również wypłynąć z pralki, zalewając podłogę.

15. Alternatywny zmiękczacz

Osoby, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania mogą spróbować alternatywnego zmiękczacza do prania. W tym celu można przygotować w butelce ocet z listkami świeżej mięty i zostawić na kilka dni, żeby mięta oddała swój zapach do octu. Wypłukana w takim specyfiku pranie nie będzie miało nieprzyjemnego zapachu octu z uwagi na silne olejki eteryczne zawarte w mięcie.

16. Ilość prania

Pamiętać należy również, że pralka ma konkretne obciążenie i nie można załadować więcej prania, niż jest to zalecane przez producenta. Może być to szkodliwe dla pralki i uszkadzać jej mechanizmy, ale również sprawi, że pranie nie będzie dokładnie wyprane, a w przypadku prania z wirowaniem będzie ono zdecydowanie gorzej odwirowane niż zwykle. Także ilość detergentu będzie zbyt mała. Pralki obecne na rynku w większości mają wbudowaną wagę i dostosowują ilość wody do załadowania bębna. W związku z tym lepiej włożyć zbyt mało prania, niż zbyt dużo.

17. Chusteczki do prania

Segregacja prania jest bardzo istotna, ale jeśli zdarza nam się czasami przeoczyć konkretną rzecz, która posiada inny kolor warto skorzystać z chusteczek do prania, które absorbują barwniki z pranych ubrań. Szczególnie przydatne są również wtedy, kiedy pierzemy nową rzecz i nie wiemy, czy będzie ona farbowała czy nie. Jeśli kierujemy się w życiu zasadą no waste, to zużyte chusteczki możemy wykorzystać do czyszczenia różnych powierzchni, tym samym zabezpieczamy nasze ubrania i sprzątamy dom.

18. Sprawdzanie kieszeni

Bardzo ważną praktyką przed włączeniem prania jest sprawdzenie kieszeni. Z jednej strony chronimy zawartość swoich kieszeni przed zniszczeniem, a z drugiej pralkę. Chusteczki higieniczne czy papierki mogą zapychać filtr pralki. Monety lub metalowe przedmioty mają bardzo niekorzystny wpływ na bęben pralki.

19. Przewracanie na lewą stronę

Jeśli chcemy chronić ubrania podczas prania możemy przewrócić je na lewą stronę. Jest to szczególnie istotne w przypadku ubrań z nadrukami, guzikami, cekinami, koronkami i podobnymi delikatnym zdobieniami. Chronić można je dodatkowo poprzez użycie wielorazowych woreczków do prania.

20. Korzystanie z odpowiednich detergentów

Wykorzystywanie detergentów przeznaczonych do odpowiednich tkanin jest bardzo ważne. Najczęstszym, i słusznym podziałem, jest używanie proszku lub kapsułek piorących do białych i kolorowych tkanin. Użycie detergentów do białego na kolorowych ubraniach może sprawić, że wyblakną, natomiast do kolorów na białych tkaninach może sprawić, że będą one wypłowiałe, poszarzałe lub wręcz zżółknięte. Do prania tkanin szczególnie delikatnych, jak wełna, najlepiej wybrać specjalnie do tego celu przeznaczone płyny do prania wełnianych ubrań. Osoby ze szczególnie wrażliwą skórą powinny wypróbować środki do prania przeznaczone dla dzieci. Są one szczególnie łagodne dla skóry. Świetną i ekologiczną alternatywą są orzechy piorące.