Najnowsze międzynarodowe badania prowadzone przez naukowców z University of Newcastle i University of Leeds pokazują, że w prewencji osobom zagrożonym dziedzicznymi nowotworami może pomóc jeden mały suplement. Jest nim skrobia oporna.
Badanie zostało przeprowadzone na osobach z wysokim ryzykiem dziedzicznym. Odporną skrobię można znaleźć w szerokiej gamie produktów spożywczych. Należą do nich między innymi płatki owsiane, lekko twardy – al dente makaron, ziemniaki, brązowy ryż, groch, fasola oraz lekko zielone banany.
Badanie, znane jako CAPP2, objęło prawie 1000 pacjentów z zespołem Lyncha z całego świata i wykazało, że regularna dawka skrobi opornej przyjmowana średnio przez dwa lata, nie miała większego wpływu na nowotwory jelita, ale redukowała raka w innych częściach ciała o ponad połowę. Efekt ten był szczególnie wyraźny w przypadku raka górnego odcinka przewodu pokarmowego, raka przełyku, żołądka, dróg żółciowych, trzustki i dwunastnicy.
Jeden z naukowców, John Mathers, profesor żywienia człowieka na Newcastle University powiedział, że badanie wykazało, że oporna skrobia zmniejsza liczbę nowotworów o ponad 60%. Mathers dodał, że „odporna skrobia może być przyjmowana jako suplement w proszku”, niekoniecznie musi być przyjmowana w formie naturalnej.
Profesor Sir John Burn z Newcastle University i Newcastle Hospitals NHS Foundation Trust, który prowadził badanie z profesorem Mathersem, powiedział, że przez ostatnie 20 lat naukowcy badali działanie aspiryny i opornej skrobi pod kątem zmniejszenia ryzyka raka. „Pacjenci z zespołem Lyncha są narażeni na wysokie ryzyko, ponieważ są bardziej narażeni na rozwój raka, więc odkrycie, że aspiryna może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego i opornych na skrobię innych nowotworów o połowę, jest niezwykle ważne. Na podstawie naszych badań Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Opieki już zaleca aspirynę osobom z wysokim genetycznym ryzykiem raka, korzyści są jasne”.
Po zakończeniu pierwszych badań, ci sami pacjenci byli obserwowani przez kolejne 5 lat. W okresie tym było tylko 5 nowych przypadków raka górnego odcinka przewodu pokarmowego wśród 463 uczestników, którzy przyjmowali oporną skrobię, w porównaniu z 21 wśród 455, którzy otrzymywali placebo.
Obecnie zespół prowadzi kolejne międzynarodowe badanie CaPP3 z udziałem ponad 1800 osób z zespołem Lyncha, aby sprawdzić, czy można zastosować mniejsze, bezpieczniejsze dawki aspiryny w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka.