Dieta KETO – z czym to się je

Zapewne każdy słyszał o diecie ketogenicznej. To określenie przewija się przez media, czasem też w rozmowach na siłowni, czy w gronie znajomych. Czym jest dieta ketogeniczna i co ją odróżnia od innych? Jakie jest jej pochodzenie?

Na czym polega dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to nowoczesny rodzaj diety opartej – paradoksalnie głównie na tłuszczach. Charakteryzuje ją też adekwatnie wysoki poziom przyjmowanego z pożywieniem białka, przy znacznie ograniczonej ilości węglowodanów. Dieta keto początkowo stosowana była u dzieci cierpiących na lekooporne odmiany epilepsji. Zmusza ona organizm do spalania tłuszczów zamiast węglowodanów, co sprawia, że stosujące ją osoby chudną. Dieta keto wprowadza organizm w stan ketozy, jednocześnie dostarczając mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, składników mineralnych.

 

Czym jest stan ketozy i czy jest bezpieczny

Ketoza – to stan organizmu, w którym zaczyna on pozyskiwać energię z nagromadzonego w tkankach tłuszczu, czyli mówiąc potocznie, zaczyna spalać tkankę tłuszczową. W normalnych sytuacjach energia czerpana jest z glukozy. To sposób efektywnego odchudzania. Jest też skuteczną metodą terapii wspomagającej dla dzieci cierpiących na padaczkę. Właśnie ze szpitalnych oddziałów i laboratoriów dieta ketogeniczna wyszła w świat jako sposób skutecznego i bezpiecznego pozbywania się nadprogramowych kilogramów.

Jak zacząć przygodę z dietą ketogeniczną

Przepisy w diecie keto na ogół są proste, niedrogie i doskonale zbilansowane – bowiem prawidłowy bilans składników odżywczych jest podstawą zdrowego odżywiania. Dieta keto nie jest tu wyjątkiem. Dodatkową korzyścią jest niski indeks glikemiczny spożywanych potraw, co czyni jadłospis przyjaznym dla diabetyków i osób cierpiących na choroby tarczycy.

Czy dieta keto jest odpowiednia dla wegetarian i wegan

Produkty stosowane w diecie ketogenicznej są pełnowartościowe i nisko przetworzone. Opiera się ona, w dużej mierze, na produktach odzwierzęcych. Zatem stosować mogą ją wegetarianie, dopuszczający w jadłospisie mleko i jego pochodne oraz jaja. Dieta ketogeniczna uzupełniana jest też orzechami i innymi nasionami dostarczającymi organizmowi niezbędnych makro i mikroelementów.

 

Na jakie dodatkowe działania prozdrowotne mogą liczyć osoby stosujące dietę ketogeniczną

Niski indeks glikemiczny potraw, ich doskonałe zbilansowanie sprawiają, że dieta ketogeniczna ma szereg właściwości prozdrowotnych, poza oczywistą utratą nadmiarowych kilogramów. Przestrzeganie zaleceń wyeliminuje ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, chroni układ nerwowy stanowiąc profilaktykę chorób otępiennych wieku podeszłego – w tym choroby Alzheimera. Wspomaga leczenie nowotworów i ogólny stan zdrowia osób cierpiących na cukrzycę typu 1 i 2.

Choć trudno uwierzyć, że można schudnąć na diecie opartej głównie na tłuszczach i białkach, to jednak dieta keto jest jedną z najlepiej przebadanych i bezpiecznych. W sieci dostępne są kalkulatory pomagające wyliczyć niezbędną ilość kalorii dostosowanych do wieku i trybu życia. Można też znaleźć wiele propozycji z gotowymi planami żywieniowymi, lub skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże ustawić odpowiedni plan.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię