Krwawe obrzędy Azteków już dawno przeniknęły do publicznej świadomości, a nawet popkultury. Jednak kolejne znaleziska potrafią rzucić nieco światła na dotychczas zdobytą wiedzę dotyczącą zwyczajów tego niezwykłego plemienia.
Kiedy w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy najechali ziemie obecnej Ameryki Środkowej, rdzenna ludność, mimo że wojownicza, nie miała wielkich szans. Zgodnie ze swoimi wierzeniami, z wrócili się do bóstw, które miały zapewnić im ochronę i bezpieczeństwo. Dzisiaj archeolodzy odkryli dobrze zachowany ołtarz, a na nim resztki kadzideł oraz doskonale zachowane urny z ludzkimi szczątkami.
Co ciekawe, tego znaleziska dokonano w miejscu często uczęszczanym i doskonale znany, zarówno miejscowym, jak i turystom. Mianowicie w okolicy słynnego Plaza Garibaldi, miejscu znanym z wielu atrakcji którymi cieszą się przyjezdni, między innymi granej na żywo non stop muzyki Mariachi.
Ołtarz, o odkryciu którego poinformował Narodowy Instytut Antropologii i Historii, znaleziono około 4 m pod powierzchnią ziemi, na podwórcu szczątków dawnej posiadłości Azteków. Ołtarz był ukryty przed konkwistadorami i umieszczony w centralnym pomieszczeniu, z którego korytarze prowadziły do pięciu innych.
Rodzime media meksykańskie informują, że to znaczące odkrycie zbiegło się w czasie z obchodami 500 rocznicy konkwisty, która stanowiła krwawy koniec nie mniej krwawej i opartej na wojnach kultury głównego z plemion obecnego Meksyku.
MT
Posłuchaj podcastów: