Cukrzyca typu 2 staje się jedną z częściej spotykanych chorób cywilizacyjnych. Eksperci szacują, że obecnie około 90% przypadków tej choroby na świecie to właśnie typ 2.
Choć choroba jest poważna, jednak nie oznacza wyroku. Poza lekami i dietą pomóc w utrzymaniu dobrej formy mogą też ćwiczenia.
Najczęstszą przyczyną występowania cukrzycy typu 2 jest otyłość, szczególnie brzuszna. Z biegiem czasu może ona prowadzić do insulinooporności. Komórki trzustki muszą wtedy produkować coraz więcej insuliny, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi. W efekcie po latach stają się mniej wydolne, a poziom glukozy wzrasta. Nieco rzadziej zdarza się cukrzyca typu 2 uwarunkowana genetycznie.
Jak się okazuje, osoby żyjące z tą chorobą mogą znacząco poprawić swój stan i samopoczucie poprzez regularne ćwiczenia. Co ciekawe, najlepsze efekty dają treningi siłowe. Wynika to z faktu, że dobrze dobrany program ćwiczeń zmusza do pracy organizm, który w bardzo niewielkim stopniu wykorzystuje tkankę tłuszczową, bazuje głównie na glikogenie, czyli cukrze zmagazynowanym w mięśniach. Po jego wyczerpaniu sięga po glikogen ulokowany w wątrobie oraz cukier krążący we krwi.
Jednak każdą decyzję o rozpoczęciu wyczerpujących ćwiczeń należy przekonsultować z lekarzem prowadzącym. Obciążające treningi, czy to w domu, czy na siłowni pod okiem trenera lub nie, muszą być zatwierdzone przez specjalistą prowadzącego tak, żeby przyniosły korzyści, a nie dodatkowe komplikacje dla i tak obciążonego organizmu.
MT