W gigantycznym tempie przybywa masa elektrośmieci. Tylko w 2022 r. z użytku wyjdzie 5 mld smartfonów a wyprodukowana elektronika będzie ważyć prawie 25 mln ton.
Organizacje WEEE Forum i te skonsolidowane przez ONZ przeprowadziły ankietę która objęła 8775 gospodarstw domowych z Portugalii, Holandii, Włoszech, Rumunii i Słowenii oraz Wielkiej Brytanii. Wynika z niej że w każdym gospodarstwie domowym jest średnio 70 urządzeń elektrycznych i elektronicznych w tym ponad 10 szeroko rozumianych elektrośmieci które albo są nieużywane lub nie działają.
Niestety od 2005 roku można zobaczyć wzrost uszkodzonej elektroniki, powodem jest zakazanie używanie spoiwa ołowiowego przez dyrektywę ROHS. Spoiwo bezołowiowe używane teraz w prawie każdym urządzeniu jest przyczyną wielu niewyjaśnionych lub nienaprawialnych usterek przez swoje dużo gorsze parametry od tego stosowanego przed 2005 rokiem.
Ciekawe są powody, dla których nie oddajemy niepotrzebnej elektroniki, wiele osób myśli że wykorzystają sprzęt w przyszłości, nabierze on jakiejś wartości lub go sprzedadzą.
Co można zrobić z niepotrzebnymi urządzeniami? Możemy zamówić bezpłatny odbiór elektrośmieci np. na stronie elektrosmieci.pl lub zwrócić drobne urządzenia nadające się do użytku w ramach usług takich jak Elektrozwroty. Należy wiedzieć że dzięki przekazywaniu urządzeń do odpowiednich firm czy instytucji ograniczamy przedostawanie się szkodliwych substancji do środowiska takich jak rtęć, kadm czy freon.