20 sprawdzonych sposobów na zimową chandrę

Zimowa chandra to sezonowy spadek nastroju, któremu może towarzyszyć całkowity brak energii, wahania nastroju, a także rozdrażnienie.

 

Jeśli odczuwamy ją więcej niż dwa tygodnie i nie cieszymy się z rzeczy, jakie nam wcześniej sprawiały radość i satysfakcję, może to wskazywać na depresję. Zimowa chandra najczęściej spowodowana brakiem dostępu do światła i dotyka aż 2-4% społeczeństwa.

Jak się jej pozbyć?

1. Spaceruj – spacer poprawi twoje krążenie krwi, wydzielają się wtedy endorfiny, które sprawią, że poczujesz się o niebo lepiej.

2. Wprowadź zdrową dietę – zażywaj dużo witamin z grupy B oraz magnezu. Takie suplementy możemy znaleźć m.in. w bananach czy w szpinaku.

3. Przytulaj się i całuj – bliskość wyzwala dużo hormonów szczęścia.

4. Płacz – Obniży on duże napięcie emocjonalne.

5. Wykonuj swoje hobby – rozrywki, które poprawiają nasz nastrój są najlepsze. Skup się na przyjemności i zapomnij o najgorszych czasach.

6. Pomagaj innym – myśl o tym, że komuś pomogłeś może ci poprawić nastrój.

7. Zaplanuj to, co chcesz zrobić i zrealizuj swoje cele – układanie planów dotyczących wymarzonych czynności, jakie chciałbyś wykonać sprawi, że poczujesz się podekscytowany. Nie będziesz mógł się doczekać.

8. Wysypiaj się – Dobry sen to lek na wszystko!

9. Spędzaj czas z osobami, które sprawiają, że czujesz się przy nich bezpiecznie – jeśli masz przyjaciół, którzy łatwo umieją cię rozbawić, bądź przy nich jak najdłużej.

10. Relaksuj się – pójdź do sauny, zrób długą playlistę z piosenkami, które kojarzą ci się najlepiej. Jeśli masz robotę, zapewnij sobie jak najlepsze warunki – siedząc przy biurku zapewnij sobie ciepło, komfort i dobre jedzenie.

11. Pozwiedzaj różne miasta. Zacznij od najbliższej okolicy

12. Aromaterapia – spraw przyjemność twojemu zmysłowi węchu.

13. Staw czoło nowym wyzwaniom – spróbuj nowych rzeczy, znajdz nowe hobby

14. Pobaw się ze zwierzętami. Badania dowiodły niejednokrotnie że bawienie się ze zwierzętami domowymi powoduje obniżenie stresu

 

15. Komplementuj innych i siebie samego.

16. Napij się gorącej herbaty, czekolady, zrób sobie kakao, posiedź przy kominku i poczytaj dobrą książkę.

17. Oddychaj głęboko.

18. Pojedź do galerii. Oglądanie pięknych dzieł sztuki wprawi Cię w dobry nastrój, a kto wie? Może zapiszesz się na lekcje malowania?

19. Znajdź na YouTube ciekawy przepis i go wypróbuj

20. Zmień coś drobnego w swoim wyglądzie – zmiana koloru włosów czy paznokci zdecydowanie poprawi twój humor.

Asertywność  – umiejętność odmawiania

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię