Kardamon – cenny nie tylko w kuchni

147

Zima i nadchodzące święta to czas, kiedy na korzenne przyprawy patrzy się przychylnym okiem, Wśród nich poczesne miejsce zajmuje kardamon.

Pod tą nazwą kryją się nasiona i całe, wysuszone owoce pochodzącego z Indii kardamonowca – niewielkiego drzewa rosnącego w klimacie subtropikalnym. Jednak kardamon to nie tylko znana i lubiana przyprawa kuchni wschodniej i nie tylko.

Z niepozornych łupinek można wyciągnąć prawdziwą kardamoc. Roślina ta od wieków jest ceniona w Medycynie Wschodu, w  ostatnich dekadach zyskuje też przychylność wśród osób zajmujących się medycyną naturalną. Preparaty z udziałem kardamonu przynoszą ulgę na wszelkie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, od lekkiej niestrawności po poważne nieżyty.

Jednak nie tylko. Z uwagi na silne działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne i przeciwwirusowe, kardamon jest ważnym sojusznikiem w walce z jesiennymi i zimowymi infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi nadkażeniami. Czarna herbata doprawiona kardamonem przynosi wyraźną ulgę w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu, katarze i związanym z nimi uczuciem zatkanych uszu.

W starożytnym Egipcie kardamonu używano jako środka pomocnego w utrzymaniu higieny jamy ustnej.  W rodzimych Indiach do dzisiaj żucie nasion pomaga utrzymać zdrowe zęby i świeży oddech.  Natomiast to, o czym wspomina się rzadziej, kardamon jest także silnym afrodyzjakiem.  Nie tylko zwiększa poziom libido, ale również poprawia męską potencję wpływając na jakość erekcji.

Kolejną jasną stroną ten znanej, przede wszystkim jako przyprawa rośliny, jest działanie przyspieszające przemianę materii, a co za tym idzie, utratę wagi.  Olejek kardamonowy, z kolei, ceniony jest w aromaterapii, jako obniżający napięcie nerwowe i poprawiający nastrój.  Jednak, jak z każdym innym lekiem i przy stosowaniu kardamonu należy zachować ostrożność.

Przeciwwskazaniem do stosowania tej przyprawy są ostre nieżyty żołądka i jelit, oraz okres karmienia piersią i ciąży.

W czasie, kiedy ciemność panuje przez większość doby dobrze jest wypełnić dom aromatami korzennych, orientalnych woni, które nie tylko pięknie pachną, ale też świetnie smakują, a przy okazji poprawiają kondycję złaknionego słońca organizmu.

MT

Grudnik – co zrobić, żeby obsypał się kwiatami